USA: Kaspersky stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Siedziba firmy znajduje się w Moskwie / Fot. PAP/EPA. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Stany Zjednoczone oceniły, że program antywirusowy Kaspersky stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
  • Federalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych (FCC) wpisała rosyjską spółkę AO Kaspersky LAB na tzw. czarną listę.
  • Znajdują się na niej dostawcy sprzętu i usług komunikacyjnych, którzy zostali uznani za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.
  • Oprócz Kasperskiego na czarną listę trafiły także firmy China Telecom i China Mobile International USA.
  • Wcześniej na liście znalazła się m.in. chińska firma produkująca sprzęt dla infrastruktury telekomunikacyjnej ZTE Coro. oraz Huawei.
  • Zobacz także: Wołodymyr Zełenski do Orbana: “Viktor, czy wiesz co dzieje się teraz w Mariupolu?”

Kaspersky na czarnej liście w USA

Firma Kaspersky odpowiedziała, że jest rozczarowana decyzją amerykańskiej komisji i broniła się, że jest to decyzja polityczna. Rosyjska firma dodała, że jej zdaniem ruch ten jest nieuzasadniony. Przedstawiciele rosyjskiego przedsiębiorstwa twierdzą, że motywowany sytuacją geopolityczną, a nie rzetelną, kompleksową oceną produktów i usług firmy.

Równie niezadowolone z decyzji są Chiny. Ambasador kraju w Waszyngtonie ocenił, że Federalna Komisja Łączności nadużyła jego zdaniem władzy państwowej i złośliwie zaatakowała chińskich operatorów telekomunikacyjnych bez podstaw faktycznych. Ambasador dodał, że Stany Zjednoczone powinny natychmiast zaprzestać tłumienia chińskich firm.

Wpisanie Huawei na listę firm niepożądanych w Stanach Zjednoczonych było jedną z głównych przyczyn spadku popularności tej firmy. Po tym oraz przy silnych działaniach lobbingowych amerykańskich urzędników, wiele krajów zakazało rodzimym operatorom komórkowym korzystania ze sprzętu Huawei do budowy sieci 5G. W Polsce natomiast problem ten cały czas pozostaje nierozwiązany. Uregulować miała go Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, ale nadal nie została uchwalona.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY