- Zdaniem ministra Mariusza Kamińskiego MUX-3 powinien pozostać póki co w systemie DVB-T z uwagi na m.in. Regionalny System Ostrzegania, który jest powiązany z kanałami TVP.
- Decyzja o czasowym utrzymaniu standardu nadawania DVB-T dla programów informacyjnych TVP ma na celu zapewnienie nieprzerwanego dostępu widzów do wiarygodnej i rzetelnej informacji – twierdzi Jacek Kurski, prezes zarządu Telewizji Polskiej.
- Nadawcy prywatni nie kryją oburzenia tą nagłą i ogłoszoną w ostatniej chwili przed pierwszymi przełączeniami do DVB-T2 decyzją.
- Zobacz także: Część Polaków straci dostęp do tv? Rusza nowy standard tv naziemnej
Skandal?
Zdaniem ministra Mariusza Kamińskiego MUX-3 powinien pozostać póki co w systemie DVB-T z uwagi na m.in. Regionalny System Ostrzegania, który jest powiązany z kanałami TVP. Co ciekawe, stacje tego nadawcy są także dostępne w MUX-8, który póki co miał pozostać właśnie w starszym standardzie nadawania.
Nadawcy prywatni nie kryją oburzenia tą nagłą i ogłoszoną w ostatniej chwili przed pierwszymi przełączeniami do DVB-T2 decyzją.
Jest to sytuacja absolutnie skandaliczna – podkreślił Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls. – Nie będziemy bierni, stanowczo zareagujemy, będziemy się również domagać odszkodowania za straty jakie niewątpliwie poniesiemy w związku z tą sytuacją – dodał.
W podobnym tonie wypowiedział się Bogusław Kisielewski, prezes Kino Polska TV, nadawcy m.in. naziemnych Zoom TV i Stopklatka.
Przenoszenie tylko prywatnych kanałów wygląda tak, jakby ktoś chciał celowo nas osłabić. TVP, zostając w obecnym standardzie do końca 2023 roku, zbuduje ogromną przewagę na rynku telewizji naziemnej i odbędzie się to kosztem nadawców prywatnych. To nieuczciwe traktowanie podmiotów na rynku. Ponadto ludzie, którzy będą mogli nadal odbierać TVP, stracą motywację do wymiany odbiorników – powiedział.
Będą problemy w odbiorze?
Co ciekawe, decyzja UKE może wbrew pozorom stać się powodem problemów technicznych w odbiorze MUX-3.
Pozostanie MUX3 TVP w DVB-T oznacza, że mogą pojawić się zakłócenia własne sieci SFN w DVB-T MUX3 wynikające ze zmiany kanałów i rozszerzenia obszarów częstotliwości. Niektórych dotychczasowych odbiorców MUX3 może więc dotknąć problem pojawienia się zakłóceń.#DVBT2 #TVP #MUX3 https://t.co/rON4Z3aKfs
— Dariusz Więcek (@Dariusz_Wiecek) March 25, 2022
Podobno powodem pozostania MUX-3 w DVB-T jest to, że w ramach napisów DVB (komunikaty zregionalizowane) oraz Telegazety na kanałach ogólnopolskich (190-199) i TVP3 (430-439), są tam nadawane komunikaty RSO. Ktoś o tym dotychczas wiedział i korzystał? Bo ja nie.
— Paweł Kubala (@Pawel_Kubala) March 25, 2022
Decyzja o czasowym utrzymaniu standardu nadawania DVB-T dla programów informacyjnych TVP ma na celu zapewnienie nieprzerwanego dostępu widzów do wiarygodnej i rzetelnej informacji – twierdzi Jacek Kurski, prezes zarządu Telewizji Polskiej.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
twitter.com, satkurier.pl, press.pl