Napięcie w Górskim Karabachu. Azerowie wznawiają działania szturmowe

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Konflikt w Górskim Karabachu

Konflikt w Górskim Karabachu / fot. @Twitter

W Górskim Karabachu, w rejonie, który miały kontrolować rosyjskie siły pokojowe, pojawiły się wojska Azerbejdżanu – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Armenii. „Sytuacja w Górskim Karabachu pozostaje napięta” – podkreślono.

Konflikt w Górskim Karabachu

Wczoraj azerskie siły przekroczyły granicę terenu, za który odpowiedzialne miały być pokojowe siły rosyjskie. Azerowie mieli się pojawić we wsi Parukh. Według mediów, Rosjan w Górskim Karabachu nie ma, bo walczą w Ukrainie.

– Te agresywne działania Azerbejdżanu pokazują, że Baku wciąż rażąco łamie trójstronne porozumienie pokojowe, zgodnie z którym zaprzestano działań wojennych, a strony zatrzymały się na swoich pozycjach. Wzdłuż granic rozmieszczono siły pokojowe Federacji Rosyjskiej

– podało ministerstwo.

Wcześniej Azerowie mieli odciąć Górski Karabach od jedynego gazociągu zasilającego region.

– Liczymy na to, że rosyjskie siły pokojowe, na których obszarze odpowiedzialności doszło do prowokacji, podejmą działania zmierzające do tego, by azerskie wojska natychmiast wróciły na swoje pozycje i wypełniły zobowiązania zawarte w porozumieniu trójstronnym

– podkreślono.

Separatystyczny Górski Karabach to ormiańska enklawa, znajdująca się de iure (wg prawa) na terytorium Azerbejdżanu. Region ten oraz kilka przylegających do niego terenów (również na terytorium Azerbejdżanu) od wojny w latach 90. ubiegłego wieku kontrolowali Ormianie. We wrześniu 2020 roku Azerbejdżan podjął próbę odzyskania kontroli nad regionem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMF 24

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY