Sygnał w stronę Rosji? Francja przeprowadziła test pocisku jądrowego

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Technicy pracują przy myśliwcu Rafale francuskiej marynarki wojennej na pokładzie lotniskowca Charles de Gaulle.

Technicy pracują przy myśliwcu Rafale francuskiej marynarki wojennej na pokładzie lotniskowca Charles de Gaulle. / Fot. PAP/EPA/COSTAS BALTAS / POOL. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Francuskie lotnictwo przeprowadziło udany test zmodernizowanego pocisku jądrowego ASMPA. Ma on wejść do komponentu powietrznego francuskiej strategii odstraszania.

Zobacz także: Francuski minister do Putina: My też mamy broń nuklearną

Zdaniem komentatorów odstraszający arsenał nuklearny wzmacniany jest w związku z rozpętaną przez Rosję wojną na Ukrainie.

Pocisk opracowany przez francuskiego producenta został umieszczony na myśliwcu Rafale, który wystartował z bazy lotniczej 120 w Cazaux w południowo-zachodniej Francji – podano w komunikacie francuskiego ministerstwa ds. sił zbrojnych.

Pocisk nuklearny powietrze-ziemia średniego zasięgu ASMPA został oddany do użytku w 2009 roku i około 2035 roku ma zostać zastąpiony systemem powietrze-ziemia nowej generacji (ASN4G).

Na to, że Sojusz Północnoatlantycki dysponuje bronią atomową, zwracał uwagę już w pierwszych dniach wojny francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian.

Putin próbuje nas zastraszyć, demonstruje mięśnie, ale doskonale wie, że Sojusz Atlantycki to także sojusz nuklearny. Jego słowa mogą straszyć, ale on bardzo dobrze zna równowagę sił. Odpowiadamy, że też mamy broń nuklearną – powiedział.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY