Unia rzuca propozycję wspólnego zakupu gazu i wypełnienia magazynów

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gazociąg

Gazociąg / Fot. YouTube

Komisja Europejska, żeby przeciwdziałać wysokim cenom energii, wysuwa propozycję wspólnego zakupu gazu i obowiązkowe wypełnienie magazynów przed zimą. Opublikowano plan działań gwarantujących bezpieczeństwo dostaw.

UE rzuca propozycję wspólnego zakupu gazu, który miałby być zbierany w magazynach krajów wspólnoty. Celem jest zabezpieczenie państw unijnych, stabilność oraz zmniejszenie kosztów.

W związku z burzliwymi czasami Europa musi podjąć szybkie działania, aby zapewnić dostawy energii na następną zimę i doprowadzić do obniżenia wysokich rachunków za energię. Dzisiejsze propozycje to kolejny krok

– powiedziała komisarz do spraw energii Kadri Simson.

Komisja chce zobowiązać unijne kraje, by do listopada wypełniły gazem magazyny w co najmniej 80 proc. w ramach przygotowań do zimy i do ewentualnych kontrsankcji ze strony Rosji. W kolejnych latach ma to być 90 proc.

– podaje tvp.info.

Niektóre kraje UE mają stan zapełnienia nieprzekraczający jednej trzeciej magazynowej powierzchni. Niemcy dalej nie mają zapasów gazu, czerpią go z Gazpromu. A rosyjski monopolista w tym sezonie utrzymywał bardzo niskie rezerwy, co przyczyniło się do kryzysu gazowego.

W propozycjach Komisji jest zapisana również certyfikacja. Bruksela proponuje wspólne zakupy gazu, ale będą one dobrowolne i każdy kraj sam zdecyduje, czy do nich przystąpić- podaje tvp.info.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY