Papież: “Pomyślmy o młodych, rosyjskich żołnierzach, biedakach”

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Papież Franciszek

Papież Franciszek / Fot. YouTube

Papież Franciszek, rozpoczynając w sobotę swoje przemówienie do uczestników Kongresu Papieskiej Fundacji Gravissimum Educationis pod hasłem „Edukacja na rzecz demokracji w podzielonym świecie”, odniósł się do wojny na Ukrainie.
  • Podczas rozpoczęcia obrad Kongresu Papieskiej Fundacji Gravissimum Educationis, Ojciec Święty Franciszek zaznaczył, żę wojna jest klęską ludzkości
  • W dość zaskakujący sposób wypowiedział się na temat rosyjskich żołnierzy martwiąc się o ich życie
  • Uczestników strony broniącej się, czyli. Ukraińców wymienił dopiero później
  • Wezwał wszystkich chrześcijan do powzięcia postu i modlitwy w intencji pokoju na świecie
  • Zobacz także: Poświęcenie Rosji przez papieża i biskupów. Roty Niepodległości z apelem

Franciszek zwrócił uwagę, że teraz wojna przybliżyła się do nas, jest praktycznie na wyciągnięcie ręki i to zmusza nas do zastanowienia się nad zdziczeniem ludzkiej natury, nad tym, do czego jesteśmy zdolni, jako mordercy swoich braci.

Mówimy o edukacji, a kiedy o niej myślimy, myślimy o dzieciach, młodzieży… Pomyślmy o tylu żołnierzach, którzy są wysyłani na front, bardzo młodych, rosyjskich żołnierzach, biedakach. Pomyślmy o tak wielu młodych ukraińskich żołnierzach, o mieszkańcach, o młodzieży, młodych kobietach, chłopcach, dziewczynkach…

– stwierdził zaskakująco Franciszek.

To dzieje się blisko nas. Ewangelia prosi, abyśmy nie odwracali wzroku, co jest najbardziej pogańską postawą chrześcijan: kiedy chrześcijanin przyzwyczaja się do odwracania wzroku, staje się powoli poganinem w przebraniu chrześcijanina

– zauważył.

Papież skrytykował lekceważenie wojny na Ukrainie, a także innych konfliktów, które nie są blisko krajów zachodnich. Wskazał, aby w czasie konfliktu powziąć post, modlitwę i jałmużnę.

W domu, przebywając w domu. Czy się modlę? Czy poszczę? Czy czynię pokutę? Czy też żyję beztrosko, jak to zwykle bywa w czasie odległych wojen? Wojna zawsze – zawsze! – jest klęską ludzkości. My – wykształceni, pracujący w edukacji – jesteśmy pokonani przez tę wojnę, ponieważ z drugiej strony jesteśmy odpowiedzialni. Nie ma sprawiedliwych wojen: one nie istnieją!

– podkreślił papież.

Papież w swoim przemówieniu wskazał na dwa wynaturzenia demokracji: totalitaryzm i sekularyzm. Zwrócił uwagę, że tym dwóm wynaturzeniom można przeciwstawić się skutecznie przemieniającą siłą edukacji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY