Międzynarodowa koalicja w obronie życia. Ordo Iuris wśród sygnatariuszy apelu do prezydenta Francji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Emmanuel Macron

Emmanuel Macron / Fot. PAP/EPA/AHMED JALIL. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Instytut Ordo Iuris dołączył do sygnatariuszy listu międzynarodowej koalicji organizacji społecznych, sprzeciwiających się intencjom wpisania aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Koalicję tworzy ponad 100 organizacji z 15 krajów Europy. List do prezydenta Francji Emmanuela Macrona ma związek z jego wypowiedzią, w której stwierdził, że aborcja powinna zostać uznana za prawo podstawowe.

Słowa Emmanuela Macrona padły 19 stycznia podczas przemówienia przed Parlamentem Europejskim, po rozpoczęciu przez Francję prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Prezydent Francji podkreślił wówczas potrzebę nadania aborcji charakteru prawa podmiotowego, które należy umieścić w Karcie Praw Podstawowych UE, co stoi w sprzeczności z zasadą prawa do życia. Co istotne, drugi artykuł wspomnianej Karty mówi wprost, że “każdy ma prawo do życia”.

Wpisuje się to obecną od dłuższego czasu na forum unijnym praktykę działań środowisk proaborcyjnych. W czerwcu 2021 r. Parlament Europejski przyjął raport, w którym określono aborcję jako podstawową usługę opieki zdrowotnej oraz skrytykowano korzystanie przez lekarzy z prawa do odmowy jej wykonywania ze względu na sprzeciw sumienia.

Dostęp do broni. Hoga: „Rejestry broni to śmiertelne zagrożenie” [NASZ WYWIAD]

Choć legalizacja aborcji na poziomie traktatów unijnych wymagałaby zgody wszystkich państw członkowskich, to odczuwalny jest coraz silniejszy nacisk na poszerzenie dostępu do aborcji w państwach członkowskich za pomocą innych instrumentów prawnych. Koalicja skierowała swój apel już teraz, aby pokazać, że w Europie występuje szeroki społeczny sprzeciw wobec tego rodzaju postulatów, a zwolennicy ochrony życia wciąż mają bardzo szeroką reprezentację. List podpisało 150 organizacji m.in. z Hiszpanii, Francji, Holandii, Włoch, Słowacji, Węgier i Polski

Sygnatariusze apelu przypominają międzynarodowe deklaracje, w których zagwarantowano prawo do życia. „Jak możemy sprzeciwić się Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 r., ogłoszonej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, która zapewnia uznanie i powszechne stosowanie prawa do życia i «wrodzonej godności wszystkich ludzi»? bez różnicy, czy są narodzeni, czy są w stadium prenatalnym?” – napisano.

W liście wspomniana została też Konwencja Rzymska z 1950 r., „która gwarantuje każdemu człowiekowi prawo do życia”. Przytoczono również Konwencję o prawach dziecka z 1989 r., w preambule której stwierdzono, że dziecko potrzebuje „właściwej ochrony prawnej, zarówno przed, jak i po urodzeniu”.

„Współpraca w walce przeciwko aborcji nie może ograniczać się jedynie do debaty krajowej, ale powinna dążyć do silnego sojuszu międzynarodowego mogącego kształtować debatę na szerszym forum, które jak pokazuje praktyka ostatnich lat, zyskuje na znaczeniu również w kontekście rozwoju spraw wewnętrznych państw członkowskich. Oczywiście przeciwne nam środowiska dysponują potężnymi zasobami natomiast nie może to nas zniechęcać do aktywności i uczciwej walki na rzecz przywrócenia porządku opartego na prawie naturalnym. Nawet nasze skromne działania mogą przynieść pozytywne skutki w długoterminowej perspektywie” – podkreślił Michał Pełka, analityk Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY