W dzień Św. Patryka, Irlandia z Ukrainą. Kilduff: “Trójlistna koniczyna na pamiątkę Trójcy Świętej” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!

Thomas Kilduff. / Fot. Arch. Piotr Motyka.

O świętym Patryku, obecnej sytuacji politycznej i obchodach dnia Świętego Patryka, w łączności z Ukrainą, w rozmowie z Piotrem Motyką, specjalnie dla Mediów Narodowych, mówi przedstawiciel irlandzkiego zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu (OESSH, bożogrobców) w Jerozolimie, Irlandczyk Thomas Kilduff.

Zobacz także: Trump popiera Orbána. “Jest twardy, bystry i kocha swój kraj”

Piotr Motyka: Kim jest Święty Patryk, patron Irlandii?

Thomas Kilduff: Zacznę od tego, że w Dzień Św. Patryka, pozdrawiamy się słowami “lá Feile Naomh Pádraig sona duit”, “wesołego dnia Świętego Patryka”. Święty Patryk, który żył w V wieku, jest patronem Irlandii i jej narodowym apostołem. Urodzony w rzymskiej Wielkiej Brytanii, we współczesnej Walii, został porwany i sprowadzony do Irlandii jako niewolnik w wieku 16 lat. Później uciekł, ale wrócił do Irlandii i przypisuje się mu sprowadzenie chrześcijaństwa do jej mieszkańców. Dzień Św. Patryka był tradycyjnie obchodzony jako uroczystość religijna, podczas której ludzie uczestniczący we Mszy Świętej nosili na ubraniach „gałązkę trójlistnej koniczyny” (shamrock). Shamrock to rodzima irlandzka trawa z 3 liśćmi, różna od koniczyny, która ma 4 liście. Trójlistna koniczyna była noszona na pamiątkę Trójcy Świętej trzech osób w jednym Bogu, Ojcu, Synu Bożym i Duchu Świętym. Wyrażenie „gałązka” oznacza niewielką ilość trawy, w tym korzenie. Aż do lat 70. dzień Św. Patryka obchodzony był jako święto religijne z udziałem w uroczystości w przyozdobionym kościele, po której odbywała się parada w miastach i głównych hrabstwach. Ustawodawstwo irlandzkie nakazywało zamknięcie pubów 17 marca, a sprzedaż alkoholu została ograniczona. Na całym świecie, gdziekolwiek mieszkali irlandzcy emigranci, świętowano dzień Św. Patryka, a jedna z największych parad odbywała się w Piątej Alei w Nowym Jorku, zaś rzeka w Chicago zabarwiała się na zielono. Jednak w 1995 roku irlandzki rząd rozpoczął narodową kampanię mającą na celu wykorzystanie zainteresowania Dniem Św. Patryka do napędzania turystyki i prezentowania Irlandii i kultury Irlandii reszcie świata.

Piotr Motyka: Jaka jest obecna sytuacja polityczna w Irlandii?

Thomas Kilduff: Dzisiejsza sytuacja polityczna w Irlandii jest stosunkowo stabilna. Przeszłe problemy wynikające z różnic religijnych między Katolicyzmem i Protestantyzmem są w większości rozwiązane. W rzeczywistości kraj i jego mieszkańcy stali się bardzo świeccy, wręcz antyreligijni, wspierając liberalne ustawodawstwo wprowadzające aborcję, antykoncepcję, małżeństwa osób tej samej płci. Anty-brytyjska nienawiść kolonialna w większości zniknęła, gdy Irlandia stała się silnym, niezależnym członkiem Wspólnoty Europejskiej (WE). Jednak ciągła okupacja przez Wielką Brytanię sześciu hrabstw Irlandii Północnej jest dziedzictwem okupacji kolonialnej, która wciąż pozostaje nierozwiązana i jest bardzo delikatną kwestią polityczną. Dlatego trwają debaty i spory handlowe wynikające z brexitu, decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej. Paradoksem jest, że najważniejsza ceremonia religijna upamiętniająca Św. Patryka odbywa się w Irlandii Północnej, w miejscowości Downpatrick. Legenda głosi, że Św. Patryk zmarł tam i został pochowany na wzgórzu Down w V wieku. Od XII wieku na szczycie wzgórza znajduje się katedra, gdzie zarówno Katolicy, jak i Protestanci jednoczą się w modlitwie i celebracji.

Piotr Motyka: Jaki wymiar obchody tego przecież radosnego święta, będą miały w tym roku?

Thomas Kilduff: W tym roku obchody dnia Św. Patryka upamiętnią Ukraińców dotkniętych inwazją rosyjską. Przesłanie i temat irlandzkiego dnia Św. Patryka jest modyfikowany, aby odzwierciedlić kryzys na Ukrainie. Taoiseach Micheál Martin postanowił zmienić „ton i motyw” obchodów Dnia Św. Patryka w tym czasie.

Piotr Motyka: Niech Święty Patryk wspiera Irlandię, a z niej płynie wsparcie dla Ukrainy, wartościowych obchodów. Serdecznie dziękuję za ciekawy wywiad, Bóg zapłać!

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com 

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY