Potężna awaria na polskiej kolei. Niektóre pociągi dziś nie ruszą. Doniesienia o ataku hakerskim

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
potężna awaria

Przemyśl, 15.03.2022. Uchodźcy z Ukrainy na dworcu PKP Przemyśl Główny, 15 bm. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. (jm) PAP/Darek Delmanowicz / fot. PAP/Darek Delmanowicz Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Potężna awaria na polskiej kolei objęła swoim zasięgiem około 820 kilometrów linii w całym kraju. W PKP PLK zebrał się sztab kryzysowy. Do podobnych problemów doszło również w Czechach. Specjaliści nie wykluczają ataku hakerskiego.
  • Potężna awaria sparaliżowała ruch kolejowy w całej Polsce
  • Problemy pojawiły się w czwartek and ranem; niektóre pociągi nie wyjadą dzisiaj na trasy
  • Powodem usterki ma być awaria urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego
  • Nieco później pojawiły się doniesienia o podobnych kłopotach w Czechach; pracownicy PKP nie wykluczają ataku hakerskiego
  • Zobacz także: Siergiej Ławrow leciał z wizytą do Chin. W połowie drogi stało się coś nieoczekiwanego

Potężna awaria polskiej kolei

Dziś w czwartek 17 marca ok godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut.

– podało PKP w oficjalnym komunikacie.

Awaria objęła swoim zasięgiem ok. 820 kilometrów linii kolejowych w całej Polsce.

– czytamy w komunikacie PKP PLK.

Awaria w PKP Polskich Liniach Kolejowych objęła 19 z 33 Lokalnych Centrów Sterowania wyposażonych przez Alstom. Niektóre pociągi mogą w ogólne w czwartek nie zostać uruchomione.

– przekazał na specjalnej konferencji wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński.

Ponieważ zasięg tych awarii jest niemal krajowy, wobec tego oczywistym jest, iż część pociągów nie zostanie w dniu dzisiejszym w ogóle uruchomiona.

 – podkreślił Skubiszyński.

Skubiszyński podkreślił, że awaria dotyczyła systemu sterowania ruchem kolejowym i objęła takie lokalizacje i ciągi kolejowe jak: od Krakowa w kierunku Węglińca, okolice Koluszek, linię E20 od Warszawy do Konina oraz linia nr 9 od Warszawy do Gdańska.

Urządzenia nie są widoczne przez pracowników w sposób zdalny, czyli tym samym nie można bezpiecznie wyprawić pociągów na dany kierunek. Jeśli nie można tego zrobić, w miejscach, które nie są widoczne dla pracowników, osadzani są pracownicy, którzy bezpośrednio prowadzą ruch lub zabezpieczane są urządzenia.

 – mówił rano w rozmowie z RMF FM rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec.

Atak hakerski?

Specjaliści twierdzą, że powodem jednoczesnego unieruchomienia urządzeń w kilkunastu centrach sterowania mógł być atak hakerski. Wersja ta wydaje się bardzo prawdopodobna, zwłaszcza jeżeli przyjąć, że podobne problemy wystąpiły również w Czechach.

Według moich rozmówców związanych z kolejami to, co dzieje się dziś w Polsce, może być atakiem dokładnie takim samym jak ten, przeprowadzony przez hakerów w ostatnich tygodniach na Białorusi.

– podaje reporter RMF FM Tomasz Skory.

Zarządcy infrastruktury kolejowej powołali specjalny zespół złożony z przedstawicieli PKP PLK i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMF 24

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY