Pomoc dla uchodźców. Ponad 2 mld zł dla beneficjentów programu

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Straż Graniczna

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Jan Bodakowski

W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Rady MInistrów regulujące świadczenie dla tych osób i podmiotów oferujących zakwaterowanie ukraińskim uchodźcom. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, beneficjent otrzyma po 40 zł dziennie od osoby. Według wyliczeń rządowych ekspertów, szacuje się, że program pochłonie 2,4 mld zł.
  • Dzisiaj w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów ws. pomocy dla ukraińskich uchodźców.
  • Za zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy, beneficjent otrzyma 40 zł dziennie za jedną osobę.
  • Program przewiduje również możliwość podniesienia kwoty przez wojewodę wówczas, gdy osoba prywatna lub podmiot przyjęli uchodźców wcześniej.
  • Świadczenie będzie przyznawane za okres nie dłuższy niż 60 dni, z wyjątkiem decyzji wojewody, który może go przedłużyć.
  • Zobacz także: Ukraiński MSZ apeluje o kolejne sankcje dla Rosji

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, a także warunków przyznawania tego świadczenia oraz przedłużania jego wypłaty.

Dokument określa maksymalną wysokość świadczenia przyznanego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywateli Ukrainy na poziomie 40 zł za osobę dziennie.

Rozporządzenie zakłada również możliwość podniesienia kwoty świadczenia przez wojewodę w przypadku zapewniania zakwaterowania i wyżywienia ukraińskim uchodźcom przed dniem wejścia ustawy w życie, a także gdy podmiotem zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie jest jednostka organizacyjna, osoba prawna lub przedsiębiorca.

Świadczenie jest przyznawane za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 60 dni i jest wypłacane z dołu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia, za zgodą wojewody, może zostać przedłużony na okres dłuższy niż 60 dni.

Według obliczeń rządowych ekspertów. wydatki związane ze świadczeniami pieniężnymi przysługującymi z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy mają wynieść łącznie 2,4 mld zł.

Rozporządzenie to stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

buisnessinsider.com.pl

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY