Rosja państwem terrorystycznym? Ostre słowa premiera Ukrainy

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Denys Szmyhal

Denys Szmyhal / Fot. PAP/Leszek Szymański. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się spotkanie premierów Polski, Litwy i Ukrainy. Strony Trójkąta Lubelskiego dyskutowany na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie. Premier Denys Szmyhal wezwał do uznania Rosji za państwo terrorystyczne.
  • Podczas poniedziałkowego spotkania przywódców Trójkąta Lubelskiego na Zamku Królewskim w Warszawie omówiono bieżącą sytuację na Ukrainie.
  • Premier Ukrainy Denys Szmyhal wezwał zachodnie państwa do uznania Rosji za państwo terrorystyczne.
  • Oświadczył, że ukraińskie służby przygotowują listę osób, które oficjalnie wspierają wojnę.
  • Domagał się, aby przedsiębiorstwa zaprzestały swojej wymiany handlowej z Rosją.
  • Zobacz także: Witold Gadowski apeluje: Nie pchajmy Polski w wojnę [+WIDEO]

W poniedziałek na Zamku Królewskim odbyło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szefowej litewskiego rządu Ingridy Szimonyte oraz w formie zdalnej ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala.

W kwestii zwiększenia sankcji na Rosję Szmyhal mówił, że na poziomie Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych, Rosja powinna być uznana za państwo terrorystyczne i jej wszystkie aktywa powinny zostać zamrożone.

Rosja powinna być uznana za państwo terrorystyczne, a jej wszystkie aktywa zamrożone, rosyjskie statki nie powinny wpływać do zachodnich portów, sankcje powinny też objąć eksport rosyjskich metali i innych surowców

– oznajmił premier Denys Szmyhal.

Poinformował on również, że ukraińskie służby tworzą specjalną listę rosyjskich obywateli wspierających wojnę na Ukrainie. Kijów będzie wymagać zniesienia im wiz, a także objęcia ich sankcjami. Dotyczy to również członków ich rodzin.

Będziemy też prosić, żeby zostały anulowane wizy dla obywateli rosyjskich, żeby te osoby publiczne, które wspierają wojnę oraz członkowie ich rodzin też znalazły się pod sankcjami, tworzymy listę takich osób 

– podkreślił wicepremier Ukrainy.

Dodał, że statki rosyjskie nie powinny mieć możliwości wchodzenia do portów w krajach zachodnich, jak również statki państw zachodnich nie powinny wpływać do portów rosyjskich. Ponadto zdaniem Szmyhala powinny zostać nałożone sankcje na eksport rosyjskich metali i innych surowców.

Wszystkie biznesy odpowiedzialne też są wezwane do tego, żeby zaprzestać swoich interesów z Rosją (…). Powinniśmy też zastanowić się jak uniknąć możliwości obchodzenia sankcji, żeby odciąć Rosję od pieniędzy, z których będzie finansować wojnę

– powiedział Szmyhal.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY