Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki / Fot. PAP/Artur Reszko. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Obowiązująca do końca lipca tego roku Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona. Zapowiedział to w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na terenie rozbudowy Tłoczni Gazu Gazociągu Baltic Pipe w Goleniowie.

  • Premier przypomniał też, że rząd pracuje obecnie nad tarczą „antyputinowską”,
  • Według wcześniejszych zapowiedzi będzie ona dotyczyła sfer życia gospodarczego, które najbardziej ucierpiały na skutek inwazji Rosji na Ukrainę.
  • Morawiecki powiedział ponadto, że po agresji na Ukrainę Unia Europejska jest zjednoczona i nikt już nie ma złudzeń co do zbrodniczego charakteru Putina.
  • Zobacz także: Wielkie ćwiczenia NATO w Arktyce

Tarcza antyinflacyjna przedłużona

– Tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona ponieważ walka z Putinem ma swoje koszty te koszty ponosimy w wyższych cenach paliwa, w wyższych cenach gazu, ale także wyższych cenach innych surowców te surowce przekładają się na przykład na żywność. Wyższe ceny zboża to wyższe ceny żywności

– powiedział Morawiecki.

Zgodnie z tarczą antyinflacyjną 2.0, która weszła w życie 1 lutego br. obniżony został VAT na media. Na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.), na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.), na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Premier przypomniał też, że rząd pracuje obecnie nad tarczą „antyputinowską”. Według wcześniejszych zapowiedzi, będzie ona dotyczyła tych sfer życia gospodarczego, które ucierpiały na skutek inwazji Rosji na Ukrainę.

Morawiecki powiedział ponadto, że po agresji Rosji na Ukrainę Unia Europejska jest zjednoczona. Według polskiego premiera nikt już nie ma złudzeń co do zbrodniczego charakteru systemu Władimira Putina.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

TVP Info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY