Sondaż: Ponad połowa Niemców uważa, że kraj powinien zrezygnować z rosyjskich paliw

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gazociąg Nord Stream.

Rurociąg Nord Stream. / Fot. unian.info

55 proc. Niemców uważa, że kraj powinien zrezygnować z importu rosyjskiego gazu i ropy naftowej - wynika z sondażu przeprowadzonego dla ZDF. Większość badanych popiera nakładane sankcje i wysyłanie broni na Ukrainę.

  • Niemcy importują dużą część gazu i ropy naftowej z Rosji.
  • Trwająca wojna na Ukrainie wywołała dyskusję na temat dalszego uzależnienia Europy od rosyjskich surowców.
  • Z przeprowadzonego w Niemczech sondażu wynika, że 55 procent ankietowanych opowiada się za zaprzestaniem importu gazu i ropy z Rosji.
  • Zobacz także: Narodowy Bank Polski: Inflacja wzrośnie powyżej 12 procent

Niemcy nie chcą rosyjskich paliw

Z przeprowadzonego w Niemczech sondażu wynika, że 55 procent ankietowanych opowiada się za zaprzestaniem importu gazu i ropy z Rosji, nawet jeśli spowoduje to problemy z dostawami. Przeciwnych jest 39 proc. respondentów.

Aby zabezpieczyć dostawy energii w ciągu najbliższych kilku lat, 92 proc. badanych liczy na przyspieszony rozwój energii odnawialnych. 57 proc. opowiada się za wydłużeniem okresu eksploatacji elektrowni jądrowych (przeciw 41 proc.). Z kolei 56 proc. jest za tym, by elektrownie węglowe pracowały dłużej niż planowano (przeciw 41 proc.).

Sankcje gospodarcze nałożone przez Zachód na Rosję są słuszne w ocenie 47 proc. Dla kolejnych 38 proc. sankcje nie są wystarczająco daleko idące. Tylko jedenaście procent uważa natomiast, że środki te są przesadzone, w tym większość zwolenników AfD (57 proc.).

75 proc. badanych obawia się, że w Europie dojdzie do jeszcze większej wojny, 24 proc. nie ma takich obaw. Tego, że prezydent Rosji Władimir Putin mógłby użyć broni jądrowej obawia się 67 proc. badanych, 31 proc. nie widzi takiego zagrożenia.

Przed atakiem Rosji większość respondentów odrzucała możliwość dostawy broni na Ukrainę (74 proc. w lutym), obecnie 67 proc. respondentów zgadza się z tym, że Niemcy dostarczają broń.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rzeczpospolita


Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY