Iran wraca do gry? Zachód przeprasza się z Teheranem

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Iran

Iran osiągnie porozumienie z Zachodem? / fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Iran jest bardzo blisko osięgnięcia porozumienia z Zachodem w kwestii zniesienia sankcji. Kilka lat temu państwo to zostało zmarginalizowane na światowym rynku ropy.
  • Iran ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o wydobycie ropy naftowej
  • Niegdyś państwo to było drugim co do wielkości producentem ropy w kartelu OPEC
  • W Wiedniu trwają rozmowy na temat porozumienia nuklearnego z Iranem
  • Cała gra toczy się o powrót do zawartej w 2015 r. umowy nuklearnej, znanej jako JCPOA
  • Zakładała ona, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc. Wówczas zniesiono sankcje, jakie wcześniej były nałożone na kraj
  • W 2018 r. prezydent USA Donald Trump wycofał USA z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje
  • Powrót do stanu z 2015 roku zniósłby amerykańskie sankcje na eksport irańskiej ropy
  • Ta jest bardzo potrzebna światowej gospodarce w obliczu izolacji Rosji i nakładanych na nią sankcji
  • Eksperci wskazują, że Iran potrzebowałby co najmniej kilkunastu tygodni na przywrócenie infrastruktury potrzebnej do wydobycia surowca
  • Zobacz także: Rosja wyprzedziła w tym niechlubnym rankingu Koreę Północną

Iran wraca do gry

W Wiedniu trwają rozmowy poświęcone ożywieniu porozumienia nuklearnego z Iranem. Jeżeli negocjatorom uda się skłonić strony do powrotu do zawartej w 2015 roku umowy, Stan Zjednoczone zniosą obowiązujące od 2018 sankcje na eksport ropy. Irańska ropa jest bardzo potrzebna w zatrzymaniu wzrostu cen surowca spowodowanego wojną na Ukrainie. W poniedziałek wszystkie zaangażowane strony stwierdziły, że porozumienie jest bliskie. W rozmowy Zachodu z Iranem wtrąciła się jednak Rosja.

Agencja Reutera donosi, że w sobotę rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa chce gwarancji od Stanów Zjednoczonych, że rosyjski handel, inwestycje i współpraca wojskowo-techniczna z Iranem nie zostaną utrudnione wskutek sankcji nałożonych po inwazji na Ukrainę.

Z kolei w poniedziałek minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amirabdollahian oświadczył, że Teheran nie pozwoli, by “żadne elementy zagraniczne podważały interesy narodowe Iranu”.

Szacuje się, że Iran eksportuje około 1 mln baryłek ropy dziennie, ale Javad Owji, minister ds. ropy, powiedział w tym tygodniu, że jego kraj może osiągnąć “maksymalną zdolność wydobywczą w mniej niż dwa miesiące”, jeśli sankcje zostaną zniesione. Eksport irańskiej ropy osiągnął szczytowy poziom około 2,5 mln baryłek dziennie, zanim Trump zrezygnował z porozumienia nuklearnego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Business Insider

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY