- Dotychczasowe sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę okazały się nadmiar skuteczne, siejąc finansowe spustoszenie na moskiewskiej giełdzie.
- Zdaniem szefa irlandzkiej dyplomacji Simona Coveneya należy się spodziewać kolejnych wykluczeń rosyjskich banków ze systemu SWIFT.
- Niewykluczone, że oprócz sankcji finansowych nałożone zostaną również gospodarcze m.in. zakaz importu stali, drewna, aluminium, a nawet kluczowego dla Polski węgla.
- Zobacz także: Google zainwestuje w Warszawie. Powstanie kompleks biurowy
O pakiecie nowych sankcji na Rosję i Białoruś w związku z atakiem na Ukrainę informuje Polską Agencję Prasową źródło unijne. Rozmówca Agencji przekazał, że lista nowych sankcji zakłada m.in. wykluczenie z systemu SWIFT kolejnych trzech rosyjskich banków. Na liście sankcji ma się znaleźć również zakaz eksportu technologii morskich do Rosji. Najprawdopodobniej poznamy również nazwiska kolejnych rosyjskich oligarchów, których sankcje obejmą.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Kolejne sankcje finansowe?
Na temat ewentualnych nowych sankcji, które ma zaproponować Komisja Europejska wypowiedział się pod koniec zeszłego tygodnia minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney. Przewiduje, że od systemu SWIFT mogą zostać odcięte trzy kolejne rosyjskie banki.
Więcej rosyjskich banków zostanie odciętych od systemu SWIFT. Spodziewam się, że wszystkie statki pływające pod banderą Rosji dostaną zakaz wpływania do portów w Unii Europejskiej. Spodziewam się także, że zakażemy importu kolejnych towarów, takich jak stal, drewno, aluminium i być może także węgiel
– przewidywał szef irlandzkiej dyplomacji.
Irlandzki minister podkreślił wówczas, że decyzje te będą miały wpływ nie tylko na jego kraj, ale i całą Unię Europejską, jednakże jego zdaniem muszą zostać podjęte, aby wysłać do Kremla mocny sygnał, że dalsza inwazja i walki na Ukrainie to czyste szaleństwo, które musi się skończyć.
Przypomnijmy, że 2 marca – decyzją krajów UE – z systemu SWIFT wykluczono siedem rosyjskich banków. Chodzi o: Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Bank Rossiya, Sovcombank, VNESHECONOMBANK (VEB), a także VTB BAN, drugi największy bank w Rosji. Sankcje nie objęły natomiast największego rosyjskiego banku Sbierbanku, a także Gazprombanku. Unijni urzędnicy tłumaczyli to faktem, że za kraje członkowskie Unii dokonują za pośrednictwem tych instytucji płatności za rosyjską ropę i gaz.
biznes.wprost.pl