- Przy okazji obrad chińskiego parlamentu, minister spraw zagranicznych Wang Yi podkreślił trwały związek pomiędzy Chinami i Rosją.
- Jego zdaniem do konfliktu na Ukrainie doszło ze względu namnożone przyczyny i uzasadnione obawy Kremla o własne bezpieczeństwo.
- Pekin pozostaje w kontakcie ze wszystkimi stronami konfliktu i trwają dążenia do zawarcia pokoju.
- Chiński dyplomata podkreślił, że pomoc humanitarna musi być prowadzona z zasadą bezstronności.
- Zobacz także: Andrzej Duda po rozmowie z Zełenskim: “Obrońcy Kijowa są gotowi do walki”
Według słów chińskiego ministra spraw zagranicznych Wang Yi, przyjaźń chińsko-rosyjska jest mocna, a perspektywy na dalszą współpracę szeroko otwarte. Ponadto stwierdził, że bliska współpraca przynosi korzyści i dobrobyt obu narodom.
Chiny dążą do roli mediatora
Chiny odmówiły potępienia rosyjskiego ataku na Ukrainę i nazwania go inwazją, prosząc kraje zachodnie o uszanowanie uzasadnionych obaw Rosji o bezpieczeństwo. Wang Yi wskazał, że przyczyny sytuacji na Ukrainie były złożone i nie wydarzyły się nagle. W tym kontekście użył tradycyjnego chińskiego powiedzenia, że “trzy stopy lodu nie pojawiają się w ciągu jednego dnia”.
Rozwiązywanie złożonych problemów wymaga spokoju i racjonalności, a nie dolewania oliwy do ognia
– zauważył chiński dyplomata.
Wang Yi oświadczył, że Chiny wykonały już pewną pracę na rzecz rozmów pokojowych między Rosją i Ukrainą i przez cały czas są w kontakcie ze wszystkimi stronami.
Chiny są gotowe nadal odgrywać konstruktywną rolę w dążeniu do dialogu na rzecz pokoju i współpracować ze społecznością międzynarodową w celu przeprowadzenia niezbędnej mediacji
– zaznaczył Wang Yi.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Pekin oferuje pomoc humanitarną
Dyplomata zapowiedział, że jego kraj jest gotowy nadal podejmować wysiłki na rzecz rozwiązania kryzysu humanitarnego, a Chiński Czerwony Krzyż zapewni Ukrainie pomoc humanitarną tak szybko, jak to możliwe. Chiny wcześniej nie oferowały pomocy Ukrainie. Wang Yi nie ujawnił jednak, jak miałaby ona wyglądać.
Działania humanitarne muszą być prowadzone w zgodzie z zasadą neutralności i bezstronności, a kwestie humanitarne nie mogą być upolityczniane
– podkreślił.
Z całą mocą chiński minister spraw zagranicznych zaznaczył, że sprawa Tajwanu i Ukrainy do dwa różne tematy. Podkreślił, że Tajwan od zawsze był częścią Chin kontynentalnych.
Partnerstwo Chin i Rosji
Reuters przypomina, że Władimir Putin spotkał się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem miesiąc temu tuż przez rozpoczęciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich, i podpisali szeroko zakrojone partnerstwo strategiczne, którego celem jest przeciwdziałanie wpływom USA. Przywódcy Rosji i Chin rozmawiali także telefonicznie już po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pekin nie przyłączył się do sankcji, które kraje zachodnie nałożyły na Moskwę.
wprost.pl