Japonia upomina się o Wyspy Kurylskie. “Rosyjska okupacja jest nielegalna”

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wyspy Kurylskie

Wyspy Kurylskie / Fot. Wikipedia Commons

Rosja okupuje południową część Wysp Kurylskich, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym, podobnie jak atak na Ukrainę. Mówił o tym w poniedziałek podczas debaty w japońskim parlamencie dyrektor Departamentu Europy japońskiego MSZ Hideki Uyama.
  • Dyrektor Departamentu Europy w japońskiej dyplomacji Hideyaki Uyama przypomniał o sporze z Rosją ws. części Wysp Kurylskich.
  • Spór w tej sprawie trwa od końca II wojny światowej, a obie strony pomimo wysiłków nie doszli do porozumienia.
  • Z kolei premier Japonii Furmio Kishida poinformował w niedzielę o japońskich sankcjach na Moskwę.
  • Zobacz także: Rosja przeprowadziła w środę desant w Charkowie. Ukraina: Zaatakowali szpital

Podczas poniedziałkowej debaty w japońskim parlamencie, dyrektor Departamentu Europy w japońskim resorcie spraw zagranicznych Hideyaki Uyama, stwierdził, że Rosja okupuje część Wysp Kurylskich, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym.

Terytoria Północne są okupowane przez Rosję i uważamy, że jest to sprzeczne z prawem międzynarodowym, jak również z obecnym atakiem armii rosyjskiej na Ukrainę

– podkreślił dyrektor departamentu.

Należy jednak przypomnieć, że w ostatnich latach japońskie władze odeszły od używania terminu “okupacja”, w celu określania statusu części Wysp Kurylskich, ograniczając się wyłącznie do stwierdzenia, że japońska suwerenność rozciąga się na ten obszar.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Pół wieku negocjacji i sporu

Rosja i Japonia negocjują od połowy ubiegłego wieku porozumienie pokojowe w sprawie skutków II wojny światowej. Główną przeszkodą w tym zakresie pozostają spory o prawa do południowej części Wysp Kurylskich.

Już w niedzielę premier Japonii Fumio Kishida informował o zamrożeniu aktywów prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych partnerów. Kraj ten przyłączył się również do państw Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych zamrażającym rosyjskim bankom dostęp do systemu SWIFT.

Pokażemy, że lekkomyślny akt przemocy ma olbrzymią cenę. Relacje społeczności międzynarodowej z Rosją nie mogą już być takie, jak wcześniej

– oświadczył premier Japonii Fumio Kishida.

Podkreślił, że oprócz wcześniejszych sankcji, Japonia zamraża aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników. Dodał, że japoński rząd udzieli Ukrainie nadzwyczajnej pomocy humanitarnej w wysokości 100 milionów dolarów.

Japonia nałożyła już na Rosję dwa pakiety sankcji, które przewidujących m.in. zamrożenie aktywów niektórych rosyjskich instytucji finansowych, kontrole eksportu do Rosji wysokich technologii, w tym półprzewodników, oraz ograniczenie obrotu rosyjskimi obligacjami skarbowymi w Japonii.

kresy.pl, censor.net

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY