CBA na tropie handlarzy lekami. Zatrzymano kolejne dwie osoby

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Centralne Biuro Antykorupcyjne

CBA / Fot. Cba.gov.pl

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie kolejne osoby w śledztwie dotyczącym nielegalnego handlu lekami. Według śledczych jeden z zatrzymanych to szef grupy, która skupiła i wywiozła za granicę leki o wartości ponad 3,5 mln zł.
  • Centralne Biuro Antykorupcyjne dokonało dwóch kolejnych zatrzymań w związku z nielegalnym handlem lekami.
  • Wywiezione zagranice medykamenty były warte łącznie ponad 3,5 mln zł.
  • Prokuratura Krajowa w Białymstoku wystawiła za zatrzymanych poręczenia majątkowe w wysokości 50 i 80 tys. zł.
  • Aresztowanym osobom grozi do 10 lat więzienia za odwrócony łańcuch dystrybucji leków.
  • Zobacz także: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich chwali Polaków w “The Times of Israel”

W środę wydział informacyjny Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował o zatrzymaniu osób powiązanych z nielegalnym handlem lekarstwami. Do aresztowań doszło na terenie Mazowsza przez funkcjonariuszy z białostockiej delegatury CBA. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje podlaski wydział zamiejscowy ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

Zatrzymane osoby związane były z podmiotami gospodarczymi, które prowadziły hurtownie farmaceutyczne i apteki ogólnodostępne. Według śledczych tylko w latach 2018-19 nielegalnie skupione a następnie wywiezione za granicę produkty lecznicze miały wartość ponad 3,5 mln zł

– informuje prokuratura.

Dział Prasowy Prokuratury Krajowej podał, że zatrzymani kontrolowali podmiot gospodarczy, który jednocześnie prowadził przychodnię lekarską (Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej) oraz hurtownię farmaceutyczną. Mieli składać zapotrzebowania na zakup produktów leczniczych, które pozornie miały być przeznaczone dla pacjentów przychodni. Apteki na podstawie tak wystawionych zapotrzebowań dokonały faktycznej sprzedaży leków o łącznej wartości co najmniej 3,3 mln zł do hurtowni farmaceutycznej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Korupcja w biznesie medycznym

Prokuratura przedstawiła zatrzymanym przez CBA zarzuty m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz naruszenia zakazu zbywania produktów leczniczych z aptek do hurtowni.

Za zarzucane czyny tj. naruszenie zakazu odwróconego łańcucha dystrybucji leków, podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wobec zatrzymanych prokurator zastosował 50 i 80 tys. zł poręczeń majątkowych. Zdecydował on o zakazie opuszczania kraju i zatrzymaniu paszportu oraz nakazał dozór policji.

Dotychczas w sprawie tej grupy zatrzymano dziewięć innych osób, a zarzuty przedstawiono 11 osobom. Łączna wartość nielegalnie skupionych i wywiezionych przez grupę leków, to nie mniej 7,5 mln zł.

Śledztwo w sprawie tej grupy to kontynuacja innego, w którym zarzuty usłyszało już 28 osób związanych z trzema hurtowniami farmaceutycznymi oraz kilkunastoma aptekami.

zyciestolicy.com.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY