Finom śpieszno do NATO. Obywatelski projekt w parlamencie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg / Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Ponad 56 tys. podpisów pod petycją w sprawie przeprowadzenia referendum na temat przystąpienia Finlandii do NATO zebrali jej autorzy. To więcej, niż wymagany próg, aby złożyć projekt w parlamencie. Autorzy inicjatywy już zapowiedzieli przedłożenie inicjatywy parlamentarzystom.

Zobacz także: Łukaszenko ostrzega Polskę. “Białoruś rozmieści broń jądrową”

13 stycznia Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że jeśli Finlandia i Szwecja będą chciały, to będą mogły szybko przystąpić do bloku, ponieważ spełniają wiele standardów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Następnie minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto powiedział, że kraj ten nie planuje jeszcze dyskusji na temat możliwości przystąpienia do Sojuszu. Również premier Szwecji Magdalena Andersson zauważyła, że rząd nie zamierza zmieniać linii polityki zagranicznej i deklarować potrzeby przystąpienia do NATO.

2 lutego prezydent Finlandii Sauli Niinistö powiedział, że władze tego kraju nie widzą zagrożenia militarnego, a kraj zamierza kontynuować budowanie partnerstwa ze wszystkimi państwami sąsiadującymi.

9 lutego fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto oświadczył, że Finlandia zachowuje prawo do ubiegania się o członkostwo w NATO w zależności od sytuacji.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę fińskie i szwedzkie władze jednak zaczęły poważniej rozważać dołączenie do NATO. To skłoniło mieszkańców Finlandii do pilnego zorganizowania petycji w tej sprawie.

Proponujemy przeprowadzenie referendum konsultacyjnego w sprawie członkostwa Finlandii w NATO zgodnie z artykułem 53 Konstytucji. Poniżej przedstawimy parlamentowi projekt ustawy o referendum – czytamy w tekście dokumentu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com, thenewsglory.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY