Pod Lublinem ruszy centrum pomocy humanitarnej. Polska pomoże też rannym Ukraińcom

Dodano   12
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ukraińscy strażacy walczą z ogniem w wieżowcu, który ucierpiał w wyniku ostrzału w Kijowie.

Ukraińscy strażacy walczą z ogniem w wieżowcu, który ucierpiał w wyniku ostrzału w Kijowie. / Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Jak przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, w Przemyślu gotowy jest pociąg z pięcioma wagonami przystosowanymi do transportu rannych z Ukrainy. Cztery wagony zawierają pomoc humanitarną dla obwodu lwowskiego.

  • Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przekazał, że “Polska, tak jak wiele innych krajów, chce dołożyć wszelkich starań, żeby pomóc Ukrainie”.
  • Jak dodał, nasz kraj “zrobi wszystko, żeby ułatwić życie tym, która bohatersko bronią swojej ojczyzny, ale i tym, którzy uciekają przed działaniami wojennymi.
  • Zobacz także: Zwiększone promieniowanie w Czarnobylu. Rosjanie zajęli teren dawnej elektrowni

Polska pomoc dla Ukrainy

– Dzisiaj (sobota – red.) jesteśmy obok pociągu, który pełni dwie funkcje. Pięć wagonów to wagony przekształcone na transport sanitarny i ewentualnych rannych. Cztery wagony są wypełnione pomocą humanitarną, która zostanie dzisiaj przekazana do obwodu lwowskiego

– poinformował Michał Dworczyk.

Szef KPRM dodał ponadto, że ma nadzieję, że wagony do transportu rannych nie będą wykorzystane, ale jeżeli by do tego doszło – został przygotowany cały program odbierania rannych z Ukrainy.

– Jeżeli zajdzie taka konieczność, polski pociąg sanitarny będzie wjeżdżał do Mościsk, tam będzie następowało załadowanie rannych i pociąg będzie jechał do Warszawy. Tam, na jednym z dworców, będzie miała miejsce relokacja do Szpitala Narodowego, który został do tego przystosowany. Po diagnostyce, ranni będą rozwożeni do szpitali specjalistycznych

– wyjaśnił.

Michał Dworczyk wskazał, że pociąg będzie przystosowany do tego, żeby kursować wahadłowo między Mościskami a Warszawą.

– Ten pociąg dzisiaj tutaj przyjechał, żeby ponad 25 osób z personelu przeszło niezbędne ćwiczenia. Pomoc humanitarna zostanie przekazana bezpośrednio do Mościsk, ale i do obwodu lwowskiego. Wiemy, że na tym terenie jest sporo uchodźców, którym trzeba pomóc

– dodał.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wskazał także, że w poniedziałek w okolicach Lublina ruszy duży hub dla pomocy humanitarnej, który będzie prowadzony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

Ponadto Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że przez najbliższe 4 tygodnie obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie korzystać z usług PKP Intercity.

https://twitter.com/PKPIntercityPDP/status/1497538046106996737

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Polskie Radio, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY