Co z Czarnobylem? Państwowa Agencja Atomistyki wydała komunikat

WAŻNE
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Antywojenny protest w St. Petersburgu.

Antywojenny protest w St. Petersburgu. / Fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Polska Państwowa Agencja Atomistyki wydała komunikat, w którym podkreśliła, że "obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska". Wcześniej, po zajęciu przez Rosjan Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, ukraiński urząd dozoru jądrowego (SNRIU) poinformował o odnotowanych przez monitoring radiacyjny w Strefie Wykluczenia przekroczonych poziomów kontrolnych mocy dawki promieniowania gamma.

Zobacz także: Hakerzy na wojnie z Rosją. Ujawnili dane ministerstwa obrony

Według ukraińskiej agencji, powodem podwyższenia promieniowania w okolicach Czarnobyla był prawdopodobnie przejazd wielu rosyjskich pojazdów wojskowych.

Ukraiński urząd dozoru jądrowego potwierdził odnotowane przez monitoring radiacyjny w Strefie Wykluczenia przekroczone poziomy kontrolne mocy dawki promieniowania gamma. Moc dawki na terenie Strefy Wykluczenia wynika w szczególności z emisji promieniowania gamma izotopu cezu (Cs-137), którego głównym źródłem ekspozycji jest wierzchnia warstwa gruntu. Przypuszczalną przyczyną wskazanego wzrostu mocy dawki może być częściowe naruszenie wierzchniej warstwy gruntu ze względu na ruch znacznej ilości ciężkich maszyn i pojazdów wojskowych – podano.

Swój komunikat wydała także polska Państwowa Agencja Atomistyki.

Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. PAA prowadzi stały monitoring sytuacji radiacyjnej w kraju. Dane ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych (ang. Permanent Monitoring Station – PMS) publikowane są na bieżąco na stronie internetowej Agencji – napisano.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com, gov.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY