Doradca Merkel: Nie docenialiśmy brutalności i bezwzględności Putina

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Christoph Heusgen i Angela Merkel

Christoph Heusgen i Angela Merkel / Fot. Twitter/ YouTube

Doradca byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel ds. polityki zagranicznej, Christoph Heusgen, przyznał, że Niemcy były łatwowierne w stosunkach z Putinem.
  • Byliśmy jednak zbyt łatwowierni: nie docenialiśmy brutalności i bezwzględności Putina. Kto zatruwa przywódcę opozycji (antykremlowskiej Aleksieja Nawalnego), kto pod naszym nosem każe zabić swojego przeciwnika w Tiergarten (chodzi o zamach na czeczeńskiego dowódcy polowego Zelimchana Changoszwilego w centrum Berlina), kto wspiera masowego mordercę (Baszara) el-Asada w Syrii i pozwala rosyjskim najemnikom czynić szkody w Afryce, ten nie waha się przed atakiem na swojego sąsiada – stwierdził Christoph Heusgen.
  • Uprzejmości nie są odpowiednią reakcją – dodał Heusgen.
  • Uznanie przez Rosję separatystycznych, samozwańczych „republik ludowych” w ukraińskim Donbasie jest „poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego” – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
  • Zobacz także: Ekspert: Złotówka traci na konflikcie rosyjsko-ukraińskim

Doradca Merkel Christoph Heusgen przyznał, że “Niemcy byli zbyt łatwowierni, nie doceniali brutalności i bezwzględności Putina”.

Uznanie przez Rosję separatystycznych, samozwańczych „republik ludowych” w ukraińskim Donbasie jest „poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego”

– powiedział Olaf Scholz zawieszając procedurę zatwierdzania kontrowersyjnego gazociągu bałtyckiego Nord Stream 2

Czy Niemcy były zbyt uprzejme dla Putina?”, że „wcześniejsze agresje Putina (m.in. aneksja Krymu, wojna domowa na wschodzie Ukrainy) nie powstrzymały Scholza i jego poprzedniczki Angeli Merkel przed obroną projektu wynegocjowanego przez byłego kanclerza Gerharda Schroedera (chodzi o gazociąg Nord Stream) wbrew protestom w kraju i za granicą?

– pyta w artykule „Bild”.

Słuszne było i jest utrzymywanie otwartych kanałów komunikacji. Byliśmy jednak zbyt łatwowierni: nie docenialiśmy brutalności i bezwzględności Putina. Kto zatruwa przywódcę opozycji (antykremlowskiej Aleksieja Nawalnego), kto pod naszym nosem każe zabić swojego przeciwnika w Tiergarten (chodzi o zamach na czeczeńskiego dowódcy polowego Zelimchana Changoszwilego w centrum Berlina), kto wspiera masowego mordercę (Baszara) el-Asada w Syrii i pozwala rosyjskim najemnikom czynić szkody w Afryce, ten nie waha się przed atakiem na swojego sąsiada. Uprzejmości nie są odpowiednią reakcją

– mówi dziennikowi Christoph Heusgen, wieloletni doradca Angeli Merkel ds. polityki zagranicznej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY