Potężny wybuch w centrum Doniecka. Separatyści ogłosili ewakuację

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prorsyjscy separatyści z Donieckiej Republiki Ludowej.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W piątek kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Donieckiem wstrząsnęła "potężna eksplozja" - podała rosyjska agencja RIA Nowosti. Według doniesień "Ukraińskiej Prawdy", naczelnik "milicji ludowej" tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denis Sinienkow poinformował, że wybuchł jego samochód. Lider donieckich separatystów, Denys Puszylin, a także ługańskich - Leonid Pasiecznik - ogłosił ewakuację ludności cywilnej do regionu Rostów w Rosji.

Zobacz także: Eunice zbliża się do Polski. Będzie jeszcze gorszy niż ostatni huragan?

Separatyści decyzję o ewakuacji tłumaczą pogarszającą się sytuacją. Oprócz wspomnianego wybuchu, w Donbasie dochodzi także do regularnego ostrzału. W pierwszej kolejności ewakuowane mają być kobiety i dzieci.

Przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej oskarżył Ukrainę o przygotowywanie ataku. Według niego, siłu ukraińskie mają gromadzić wzdłuż linii konfliktu “oddziały i śmiercionośne broni”. Dodał, że armia jest obecnie „w szyku bojowym i jest gotowa do przejęcia Donbasu siłą”. Jego zdaniem „prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma wkrótce wydać żołnierzom rozkaz przejścia do ofensywy”. Tymczasem z przeciwnej strony nadchodzą doniesienia o tym, że decyzję o ataku na Ukrainę, który miałby zostać zrealizowany w najbliższym czasie, miał podjąć już Władimir Putin. Pojawiają się informacje, że wzrost napięcia w tym regionie ma być pretekstem dla Rosji do podjęcia napaści. Minister spraw zagranicznych Ukrainy, w odpowiedzi na zarzuty separatystów, zaprzeczył ich stwierdzeniom, jednocześnie oskarżając Rosję o dezinformację.

Ukraina zareagowała też na wybuch samochodu, do czego doszło w Doniecku.

Wybuch w kontrolowanym przez separatystów Doniecku w Donbasie, to świadoma prowokacja bojowników – oceniło ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wprost.pl, bankier.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY