“Polski Ład” uderzył w rodziny zastępcze? Ks. Isakowicz-Zaleski: To przykre. Po co było zmieniać? [+WIDEO]

WAZNE
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pexels

To przykre, że potrzeba interwencji, aby przywrócić stan poprzedni. On nie był zły, więc po co było go zmieniać, jeśli były wypracowane już pewne formy? - powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
  • Ks. Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta, negatywnie ocenił rozwiązania rządowego “Polskiego Ładu” w kontekście osób niepełnosprawnych, jak również rodzin zastępczych.
  • Zdaniem kapłana dotychczasowe rozwiązania funkcjonowały dobrze.
  • Ks. Isakowicz-Zaleski wskazał, że poprawki do rządowego programu powinny zostać wprowadzone jak najszybciej.
  • Zobacz także: Koniec z samorządowymi programami wsparcia in vitro? Lekarze apelują do premiera

Niesprawiedliwy “Polski Ład”

Ks. Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta, negatywnie ocenił rozwiązania rządowego “Polskiego Ładu” w kontekście osób niepełnosprawnych, jak również rodzin zastępczych.

Do tej pory ten system w Polsce funkcjonował dość dobrze. Niestety Polski Ład spowodował, że pomniejszono wynagrodzenia dla tych rodzin w sposób absurdalny. Tego typu działalność społeczna – szalenie ważna – powinna być dodatkowo wspierana przez system podatkowy, a nie pomniejszana – stwierdził.

Zdaniem kapłana dotychczasowe rozwiązania funkcjonowały dobrze.

To przykre, że potrzeba interwencji, aby przywrócić stan poprzedni. On nie był zły, więc po co było go zmieniać, jeśli były wypracowane już pewne formy? Koszty utrzymania dziecka w domu dziecka to gigantyczne koszty w skali miesiąca. Natomiast o wiele mniejsze są koszty utrzymania dziecka i opłacenia potrzeb w rodzinach zastępczych. Nawet od strony ekonomicznej opłaca się bardziej wspierać rodziny zastępcze. One lepiej przygotowują dzieci do dorosłego życia – podkreślił.

Rodzina zastępcza szansą dla dziecka

W opinii prezesa Fundacji im. Brata Alberta rodziny zastępcze to lepsze rozwiązanie niż Domy Dziecka.

Pomysł powołania rodzin zastępczych to niesłychanie pozytywna sprawa. Na całym świecie odchodzi się od Domów Dziecka jako zakładów zamkniętych. Dzieci, które tracą swoich rodziców, bądź których rodzicom odebrane są prawa rodzicielskie, mają ogromną szansę żyć i przygotować się do dorosłego życia w rodzinach, które w specjalny sposób starają się pomóc tym dzieciom – wskazał.

Potrzeba pilnych zmian

Pod adresem rządzących napływają apele o zmiany w “Polskim Ładzie”.

Rzeczywiście jest tak, że popełniono błędy w tych konkretnych sprawach i nic dziwnego, że również władze samorządowe z całej Polski (ale też różne środowiska i organizacje, które opiekują się tego typu rodzinami) zwróciły się do Ministerstwa Rodziny z prośbą o wyjaśnienie i naprawę tego błędu. Można to naprawić poprzez poprawki do ustawy – powiedział ks. Isakowicz-Zaleski.

Ks. Isakowicz-Zaleski wskazał, że poprawki do rządowego programu powinny zostać wprowadzone jak najszybciej.

Jak najszybciej powinno dojść do zmiany, bo przecież te rodziny żyją w realiach inflacji, wzrostu kosztów energii, gazu, więc nie mogą czekać miesiącami, aż to zostanie naprawione – podkreślił.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

siodma9.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY