Nowe dane GUS: Drożyzna coraz większa. Wzrost wynagrodzeń spadł niemal do zera

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

GUS podaje, że po raz pierwszy od 10 lat (nie biorąc pod uwagę początku pandemii) realny wzrost wynagrodzeń Polaków spadł prawie do zera. Najnowsze dane wskazują, że siła nabywcza pensji Polaków właściwie przestała rosnąć.

Nowe dane GUS

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, realny wzrost wynagrodzeń spadł w Polsce do zera. Sytuacja staje się niepokojąca, gdyż do niedawna rosnąca inflacja miała wpływ na rozpędzające się pensje.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych, bo tylko takie uwzględnia w rachunkach Główny Urząd Statystyczny, wyniosło w styczniu 6064,24 złotych brutto. Średnie wynagrodzenie jest o 9,5% wyższe niż rok temu, podaje GUS.

Wcześniej ekonomiści szacowali, że pensje rosną szybciej. Rzeczywistość zweryfikowała jednak przewidywania ekspertów. Tempo wzrostu wynagrodzeń jest niewiele większe od inflacji, która w styczniu sięgnęła 9,2%. Jest to wartość najwyższa od prawie dwudziestu dwóch lat.

Najnowszy raport oznacza, że drożyzna już prawie dogoniła pensje Polaków. Wzrost średniej pensji w lutym jest większy od wzrostu cen już tylko o 0,3%, a to oznacza, że inflacja zjada niemal całość podwyżek wynagrodzeń. Takiej sytuacji nie było w Polsce od ponad dziesięciu lat.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMF 24

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY