Konrad Szymański: TSUE w uzasadnieniu wyroku powiedział rzeczy, na których nam zależało

Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
Konrad Szymański

Minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański / Fot. PAP/Rafał Guz

Konrad Szymański podkreślał w rozmowie z dziennikarzami, że wyrok TSUE w sprawie mechanizmu warunkowości nie powinien być powodem do paniki. Minister ds. Unii Europejskiej zastrzegł jednak, że unijne rozporządzenie może być wykorzystywane wbrew wskazanych przez TSUE założeniom.
  • Konrad Szymański zabrał głos w kwestii wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
  • Sędziowie TSUE uznali, że tzw. mechanizm warunkowości jest zgodny z prawem unijnym, przeciwnego zdania jest Solidarna Polska
  • Mechanizm warunkowości uzależnia korzystanie z finansowania z budżetu Unii od poszanowania przez państwa członkowskie zasad państwa prawnego
  • Minister ds. Unii Europejskiej wskazuje, że TSUE miał powód by oddalić skargi Polski i Węgier
  • Szymański przekonuje, że Polacy nie powinni panikować, tylko czekać na rozwój wypadków oraz to, jak unijne rozporządzenie będzie wykorzystywane
  • Zobacz także: Jarosław Kaczyński o słowach Zbigniewa Ziobry ws. TSUE: Jestem zawiedziony

Konrad Szymański o wyroku TSUE

Minister Konrad Szymański postanowił załagodzić narrację w sprawie kontrowersyjnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej:

W uzasadnieniu do wyroku TSUE powiedział wiele rzeczy, na którym nam zależało; Trybunał podkreślił, że rozporządzenie o tzw. mechanizmie warunkowości może być stosowane tylko w przypadku nadużyć, korupcji i malwersacji pieniędzy unijnych.

– powiedział minister ds. UE Konrad Szymański.

Trybunał Sprawiedliwości stanął na stanowisku, że skarga Polski nie jest zasadna, ale w uzasadnieniu powiedział bardzo wiele rzeczy, na którym nam zależało. Zwrócił uwagę na to, że brak uzasadnienia dla tej skargi bierze się z tego, że rozporządzenie może być stosowane tylko w przypadku nadużyć, korupcji, malwersacji pieniędzy unijnych.

 mówił Szymański, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Minister zapewnia, że póki co nie ma powodów do paniki. Szymański przypomniał stanowisko polskiego rządu, który od dwóch lat powtarza, że rozporządzenie, które kontroluje pieniądze unijne jest niekontrowersyjne.

Problemem tego rozporządzenia jest to, że mogłoby ono stwarzać ryzyko używania do innych celów niż po prostu ochrona budżetu.

zauważył polityk.

Jeżeli TSUE powtarza wielokrotnie w uzasadnieniu, trzykrotnie w komunikacie, że nie ma powodu do obaw, bo to po prostu chodzi o dobre zarządzanie pieniędzmi, to wszystko jest w porządku.

przekonywał minister.

„Natomiast jak w praktyce to będzie wyglądało, to zobaczymy. Jeśli Komisja będzie chciała nadużywać tego rozporządzenia, poszerzać jego sens, to oczywiście problem wróci.

 ocenił minister.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY