Premier krytycznie o decyzji TSUE. “Poszerzają swoje kompetencje”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mateusz Morawiecki

WARSZAWA WYPOWIEDŹ DLA MEDIÓW PREMIERA MORAWIECKIEGO / Fot. PAP/Radek Pietruszka. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Premier Mateusz Morawiecki skrytykował wyrok TSUE ws. mechanizmu praworządności. Zauważył, że instytucje unijne niebezpiecznie poszerzają swoje kompetencje, centralizując Unię Europejską. Część polityków opozycji podkreśliła, że Polsce grozi utrata funduszu unijnych.
  • Po skandalicznej decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wypowiedział się premier Mateusz Morawiecki.
  • Unijna instytucja odrzuciła skargi Polski i Węgier ws. mechanizmu warunkowości.
  • Mechanizm ten pozwala na zabieranie środków unijnych przez uznaniową decyzję Komisji Europejskiej.
  • Premier skrytykował wyrok TSUE, podkreślając, że granice kompetencji instytucji unijnych są określone w traktatach.
  • Zauważył, że centralizacja Unii Europejskiej jest niebezpiecznym procesem.
  • Zobacz także: Patryk Jaki o wyroku TSUE: Tak naprawdę zmienia wszystko w Unii Europejskiej

Europejscy sędziowie oddalili skargę Polski i Węgier na tzw. mechanizm warunkowości, który pozwala wstrzymywać wypłaty unijnych funduszy ze względu na nieprzestrzeganie wspólnych reguł.

Niedługo trzeba było czekać na reakcje polskiego obozu rządzącego oraz polityków krytycznych wobec Unii Europejskiej. Niektórzy politycy opozycji zauważyli, że Polsce grozi utrata części funduszy unijnych. Rzecznik rządu Piotr Müller tonował nastroje, stwierdzając, że nie ma podstaw prawnych i faktycznych, aby zablokować Polsce przekazywanie środków unijnych. Z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, stwierdził, że wyrok TSUE to dowód na błąd premiera Morawieckiego.

Premier Mateusz Morawiecki najpierw powiedział, że zapozna się ze sprawą i jak przeczyta uzasadnienie wyroku, to będzie mógł się do niego odnieść. Po południu, podczas konferencji w gminie Latowicz w województwie mazowieckim, skomentował jednak decyzję europejskich sędziów. 

Trudno powiedzieć, żeby wyrok TSUE nas jakoś szczególnie zdziwił, ponieważ w przeciwnym razie UE i instytucje: KE i TSUE zaprzeczałyby swojej własnej linii orzeczniczej, z którą my się głęboko nie zgadzamy

– stwierdził Mateusz Morawiecki.

Przecież tak nie powinno być. Granice kompetencji są ściśle określone w traktatach

– powiedział premier, odnosząc się do kwestii kompetencji instytucji unijnych.

Proces poszerzania kompetencji jest bardzo niepokojący, jest bardzo groźny. To jeden z bardzo wielu wyroków, który dopisuje rozdział do tej księgi poszerzania kompetencji

– dodał.

Jednocześnie podkreślił, że polscy politycy oraz europosłowie ostrzegają przed dalszym niebezpiecznym procesem centralizacji struktur Unii Europejkiej.

Morawiecki zwracał uwagę, że zgodnie z wyrokiem TSUE przepisy rozporządzenia dotyczącego mechanizmu warunkowości mogą być użyte tylko w przypadku naruszenia jakości wykonywania budżetu. Wskazywał też, że Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, który weryfikuje jakość wydawanych środków, stwierdził, że Polska ma prawie 4 razy mniej nieprawidłowości w wydawaniu środków unijnych niż średnia unijna.

Dobrze, że TSUE przyznał rację naszym interpretacjom

– powiedział.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY