Kaleta: UE dziś ze wspólnoty państw zamieniła się w organizację o charakterze parapaństwa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Minister Sebastian Kaleta

Minister Sebastian Kaleta / Fot. Twitter

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał przepisy uzależniające wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością, za zgodne z unijnymi traktatami. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta jest innego zdania.
  • Spoglądając na główny zarzut stawiany Polsce, czyli rzekome nadmierne upolitycznienie powoływania sędziów, to analogiczny system mają Hiszpanie, a w Niemczech wprost politycy powołują sędziów. I co? – napisał Kaleta na Twitterze.
  • Unia Europejska dziś ze wspólnoty państw zamieniła się w centralistyczną organizację międzynarodową o charakterach parapaństwa – ocenił wiceminister sprawiedliwości.
  • Traktaty jasno wskazywały, ponieważ dzisiaj ten przepis staje się martwy, że jeśli w ocenie innych państw członkowskich dochodzi do naruszenia zasady praworządności w innym państwie, obowiązuje zasada jednomyślności – powiedział.
  • Zobacz także: Zbigniew Ziobro krytykuje TSUE i uderza w Morawieckiego: “To historyczna, ponura data”

“Unia Europejska dziś ze wspólnoty państw zamieniła się w centralistyczną organizację międzynarodową”

Sebastian Kaleta odniósł się na Twitterze oraz w mediach do wyroku TSUE, dotyczącego uzależnienia wypłaty funduszy od kwestii związanych z praworządnością. Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał je za zgodne z unijnym prawem. Oddalono tym samym skargi Węgier i Polski na mechanizm warunkowości.

Unia Europejska dziś ze wspólnoty państw zamieniła się w centralistyczną organizację międzynarodową o charakterach parapaństwa, które może szantażem finansowym w każdej dowolnej dziedzinie wybranej przez siebie wpływać na demokratyczne wybory obywateli poszczególnych państw członkowskich — skomentował Kaleta.

Spoglądając na główny zarzut stawiany Polsce, czyli rzekome nadmierne upolitycznienie powoływania sędziów, to analogiczny system mają Hiszpanie, a w Niemczech wprost politycy powołują sędziów. I co? KE nie odbiera funduszy, nie grozi mrożeniem środków z rozporządzenia

– napisał na Twitterze Sebastian Kaleta.

“Przepis staje się martwy”

Traktaty przewidują sytuacje, w których może dochodzić do naruszenia wartości unijnych opisanych w art. 2, takich jak np. praworządność. I traktaty jasno wskazywały, ponieważ dzisiaj ten przepis staje się martwy, że jeśli w ocenie innych państw członkowskich dochodzi do naruszenia zasady praworządności w innym państwie, obowiązuje zasada jednomyślności

– powiedział Kaleta.
https://twitter.com/tvp_info/status/1493911750307205122

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY