Zbigniew Rau przed ważnym spotkaniem w Moskwie. Historyczna wizyta szefa polskiej dyplomacji

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zbigniew Rau

Zbigniew Rau / Fot. PAP/EPA. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Szefowie MSZ Polski i Rosji - Zbigniew Rau i Siergiej Ławrow będą we wtorek rozmawiać w Moskwie na temat sytuacji na Ukrainie, roli Rosji w OBWE, a także sprawach dwustronnych między Polską i Rosją – poinformował w poniedziałek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
  • We wtorek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotka się w Moskwie ze swoim odpowiednikiem ministrem, Siergiejem Ławrowem.
  • Przez godzinę panowie będą rozmawiali na temat agendy związanej z OBWE oraz napięta sytuacją pomiędzy Rosją i Ukrainą.
  • Bezpośrednio po tym spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa, na której będą przedstawiciele prasy rosyjskiej i polskiej.
  • Odbędzie się także drugie spotkanie, tym razem w kwestii bezpośrednio związanej między Polską, a Rosją.
  • Zobacz także: Rzecznik rządu: Polacy muszą się liczyć z falą uchodźców z Ukrainy

Szef polskiego ministerstwa spraw zagranicznych Zbigniew Rau w poniedziałek wieczorem udaje się do Moskwy, gdzie we wtorek spotka się z Siergiejem Ławrowem. Jasina podkreślił na konferencji prasowej, że Rau udaje się do Rosji jako przewodniczący OBWE, ale będzie to też pierwsza od niemalże 10 lat wizyta polskiego ministra spraw zagranicznych w Moskwie.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina poinformował, że rozmowy w Moskwie rozpoczną się we wtorek o godz. 11 czasu moskiewskiego.

Będą to rozmowy plenarne pod przewodnictwem ministrów Siergieja Ławrowa i Zbigniewa Raua; potrwają godzinę. Podczas tych rozmów ministrowie Rau i Ławrow będą rozmawiali o agendzie związanej z OBWE. Jak się więc państwo mogą domyślić, w kontekście też ostatnich kilku dni, nie będzie to sama rozmowa poświęcona OBWE, jej problemom, budżetowi czy też roli Rosji w tej organizacji, ale choćby temu, co dzieje się w tej chwili na Ukrainie, gdzie OBWE odgrywa niepoślednią rolę, tutaj zwłaszcza wspominamy rolę misji monitorującej tej organizacji, która na Ukrainie ciągle przebywa

– przekazał.

Dodał, że bezpośrednio po tych rozmowach odbędzie się konferencja prasowa, w której będą uczestniczyć polscy i rosyjscy dziennikarze.

Konferencje prasowe, jak to konferencje, zawsze niosą z sobą pewne niespodzianki

– podkreślił Jasina.

Jak dodał, po konferencji ministrowie rozpoczną kolejną turę rozmów, poświęconą agendzie dwustronnej pomiędzy Polską a Rosją.

Tutaj wiele tematów będzie zbliżonych do tego, co mamy na rozmowie dotyczącej OBWE

– poinformował Jasina, dodając, że na tym zakończą się oficjalne rozmowy.

Rzecznik MSZ przekazał, że tego dnia minister Rau i delegacja mają zaplanowany wyjazd na prospekt Andrieja Sacharowa pod tzw. Ścianę Boleści, upamiętniającą pomordowanych w Związku Radzieckim, głównie przez system stalinowski, oraz pod Kamień Sołowiecki, upamiętniający zamordowanych na Sołowkach i w innych sowieckich łagrach.

Podczas wizyty Rau – jak przekazał rzecznik MSZ –  ma się też spotkać w ambasadzie RP w Moskwie z przedstawicielami rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego, w tym z laureatem Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrijem Muratowem, który jest redaktorem naczelnym “Nowej Gaziety”. Rau ma też udzielić wywiadu temu tytułowi.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Ważna wizyta szefa polskiej dyplomacji w Moskwie

Rzecznik prasowy resortu spraw zagranicznych zauważył, że obecnie w Kijowie przebywa kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Wytłumaczył, że sytuacja nadal jest niepewna i mogą się wydarzyć różne niespodzianki. Jednakże polska strona zamierza tę niepewność jak najbardziej niwelować.

Nie spodziewa się on również żadnego dużego przełomu w rozmowach z rosyjską dyplomacją.

Myślę, że to jest opinia nie tylko moja, ale i większość z nas, ta wizyta jest zresztą od dawna zapowiadana

– zaznaczył Łukasz Jasina.

Powtórzył – pytany o warunki stawiane przez Moskwę – to NATO decyduje o tym, kto jest członkiem NATO.

My decydujemy o swoim bezpieczeństwie, nie zmieniła się opinia przynajmniej Polski na temat tego, co jest nienegocjowane

– podkreślił rzecznik prasowy polskiej dyplomacji.

Jasina został też zapytany, czy może potwierdzić doniesienia o tym, że amerykańscy obserwatorzy OBWE wycofują się z terenów wschodniej Ukrainy i jeśli tak, to, co dalej z misją monitorującą sytuację na wschodzie Ukrainy.

To potwierdzą władze amerykańskie, które są dysponentami kontraktów tych osób. Wycofują się różne osoby, nie wycofują się polscy obserwatorzy, co warto podkreślić i za nich odpowiadamy

– powiedział.

Zaznaczył, że polskie przewodnictwo w OBWE dąży do tego, aby misja nie tylko była ocalona, ale dalej miała możliwość pracy na terenie wschodniej Ukrainy.

I nie tylko wschodniej Ukrainy, aby dalej odgrywała tę rolę, którą odgrywa stabilizując tamtejszą sytuację i walcząc o pokój

– podkreślił Jasina.

Oświadczył też, że nie ma w tej chwili żadnej decyzji dotyczącej ani wycofywania, ani wyjazdu pracowników polskich przedstawicieli dyplomatycznych i konsularnych na Ukrainie.

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY