- Polski rząd przez wadliwy program Polski Ład przeżywa ostatnio problemy wizerunkowe.
- W zeszłym tygodniu swoje protesty ostrzegawcze zorganizowała Agrounia, blokując ulice w kilkudziesięciu miejscowościach.
- Przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej domagają się podwyżek, ze względu na większy zakres obowiązków w związku z nowymi przepisami.
- Zobacz także: Henryk Kowalczyk: Te pieniądze nam się po prostu należą
Agata Jagodzińska, przewodnicząca Związkowej Alternatywy w Krajowej Administracji Skarbowej, powiedziała w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że zatrudnieni są zmęczeni nakładaniem na nich coraz to nowych obowiązków, z którymi nie są powiązane wyższe wynagrodzenia. Jak przyznają urzędnicy, nowe przepisy są bardzo zprzeczne i muszą dokładać wszelkich starań, aby je wyjaśnić zawisłości zdenerwowanym podatnikom.
Mamy takie same żołądki jak inni obywatele. Mamy rodziny, kredyty, ciężko pracujemy
– powiedziała Jagodzińska, informując, że jeżeli skarbówka nie dostanie podwyżek rozpocznie protest.
Wielkie protesty KAS zapowiadała już jesienią. Odbyły się pojedyncze protesty m.in. pod budynkiem Ministerstwa Finansów, ale nie było jakiejś wielkiej akcji paraliżującej działalność urzędów.
Zadłużeni rolnicy wyjdą na ulice Warszawy
Co innego rolnicy, którzy zapowiadają zablokowanie Warszawy 23 lutego. W zeszłym tygodniu w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce odbyły się protesty ostrzegawcze zorganizowane przez Agrounię. Do protestujących nie przyjechał minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który na kilka godzin przed początkiem blokad mówił w radiu, że jest w stałym kontakcie z rolnikami, zna ich postulaty i nie uważa, że jezdnia i skrzyżowanie to dobre miejsce na prowadzenie rozmów.
Lider Agrounii Michał Kołodziejczak pisał, że jednym z postulatów będzie zadłużenie polskiej wsi, które zdaniem rolników jest tematem tabu.
To właśnie wpadanie w spirale zadłużenia powoduje, że rolnicy kończą z produkcją żywności lub nie mają możliwości się rozwijać. Niestabilny rynek, dyktowanie cen przez supermarkety, choroby zwierząt w tym ptasia grypa i ASF, klęski żywiołowe takie jak gradobicie czy ulewy powodują, że często rolnicy którzy zainwestowali popadają w tarapaty. I to nie z własnej winy
– czytamy na stronie organizacji.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Nauczyciele przyłączają się do protestów
Żądanie płacowe zgłaszają też nauczyciele. Związek Nauczycielstwa Polskiego w zeszłym tygodniu przedstawił w Sejmie obywatelską inicjatywę ustawodawczą „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, która zakłada powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Uchwalenie projektu oznaczałoby ok. 1000 zł podwyżki na etat nauczycielski. Projekt trafił do komisji sejmowych, ale PiS jest przeciw, a MEN zapowiada, że wkrótce postara się przedstawić inną propozycję.
rp.pl, biznes.wprost.pl