Mężczyzna zbezcześcił Koran. Został bestialsko zamordowany

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Koran

Koran - święta księga islamu / Fot. Pixabay

W Pakistanie rozgniewany tłum ukamienował mężczyznę, oskarżonego o spalenie księgi świętej dla muzułmanów. Szef rządu domaga się szczegółowych raportów w sprawie zabójstwa
  • Ofiarą samosądu jest 41-letni Mushtaq Ahmed. Jak twierdzi rodzina zmarłego był on chory psychicznie, a jego stan w ciągu kilkunastu lat znacznie się pogorszył.
  • Aresztowano 80 osób, ale w zabójstwie mogło uczestniczyć nawet 300 mieszkańców.
  • Premier Pakistanu zapowiedział, że wszyscy winni zostaną surowo ukarani.
  • Zobacz także: Rzecznik rządu: Polacy muszą się liczyć z falą uchodźców z Ukrainy

W jednej z wiosek prowincji Pendżab opiekun meczetu zeznał, że w sobotę wieczorem zauważył unoszący się z budynku dym. W środku zastał spalony Koran oraz mężczyznę przymierzającego się do podpalenia kolejnego egzemplarza księgi – relacjonuje lokalna policja.

Kara za znieważenie

Mushtag Ahmed został przejęty przez rozwścieczony tłum, który go ukamienował a ciało powiesił na drzewie. Jak zaznacza policja, nieliczni obecni na miejscu funkcjonariusze starali się powstrzymać samosąd, ale zostali zaatakowani kamieniami przez tłum; jeden z policjantów został ciężko ranny.

W Pakistanie najmniejsza sugestia, że doszło do znieważenia islamu, może doprowadzić do linczu. Według organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka oskarżenia o bluźnierstwo są często wykorzystywane do załatwiania osobistych porachunków i często padają wobec przedstawicieli mniejszości – poinformowała agencja AFP.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Niepełnosprawny ofiarą linczu

Ukamienowany mężczyzna zmagał się zaburzeniami psychicznymi, a jego stan pogarszał się od 10-15 lat. Według relacji rodziny, często znikał z domu na wiele dni.

Kto może usprawiedliwiać barbarzyńskie ukamienowanie chorego psychicznie człowieka? (…) Zabijanie ludzi w oparciu o własną interpretację religii nie jest religią mojego proroka

– powiedział w telewizyjnym wystąpieniu pełnomocnik pakistańskiegio premiera ds. zgody religijnej Tahir Ashrafi.

Zdarzenie także skomentował premier Pakistanu:

Mamy zerową tolerancję dla tych, którzy biorą prawo w swoje ręce, lincze będą traktowane z pełną surowością

– napisał na Twitterze Imran Khan.

Dodał również, że będzie się domagał szczegółowych raportów na temat śledztw w sprawie sobotniego samosądu i policjantów, którzy „zawiedli na służbie”.

tvp.info, rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY