Premier Kanady chce rozprawić się z Konwojem Wolności? “Rząd bierze pod uwagę każdą opcję”

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Justin Trudeau

Justin Trudeau / Fot. Wikimedia Commons

Premier Kanady Justin Trudeau zwołał posiedzenie specjalnej grupy roboczej w sprawie blokad i protestów organizowanych przez przeciwników restrykcji epidemicznych.
  • Od kilku tygodni trwają protesty w Kanadzie mające na celu zmusić rząd do zaprzestania prowadzenia rygorystycznej polityki epidemicznej
  • Konwoje Wolności powstały również w kilku innych kanadyjskich prowincjach i miastach
  • Z tego powodu premier Kanady Justin Trudeau powołał specjalną grupę złożoną z ministrów i urzędników
  • Mają oni wypracować odpowiednie rozwiązania, które uchronią gospodarkę przed załamaniem
  • Kanadyjski przywódca nie wykluczył również użycia siły w celu stłumienia protestów
  • Zobacz także: Kanada zaleca swoim obywatelom niezwłoczne opuszczenie Ukrainy

Blokady w Kanadzie muszą się skończyć, a rząd federalny będzie pracował nad każdą możliwą opcją rozwiązania sytuacji

– czytamy w komunikacie po sobotnim, posiedzeniu rządu.

Premier Justin Trudeau zwołał specjalną grupę złożoną przez ministrów i innych urzędników państwowych, która w założeniu ma wspierać kanadyjskie prowincje i miasta w znalezieniu rozwiązań prowadządzych do zakończenia zdaniem rządu nielegalnych blokad. Natomiast tematem sobotniego posiedzenia były zagrożenia ekonomiczne związane z protestami oraz sprawy zwiazane z zapewnieniem bezpieczeństwa obywatelom.

Przedstawiciele policji federalnej Royal Canadian Mounted Police przekazali też informacje nt. działań na przejściach granicznych w Coutts w Albercie i Emerson w Manitobie oraz działań podejmowanych w sprawie uniknięcia blokad w innych miejscach.

Wcześniej media informowały o działaniach policji na Ambassador Bridge, moście usytuowanym pomiędzy kanadyjskim Windsor a amerykańskim Detroit, będącym jednym z najważniejszych przejść granicznych dla gospodarki kanadyjskiej. Mimo policyjnej akcji i częściowego usunięcia blokujących ciężarówek w sobotę, duży tłum protestujących wciąż był obecny w pobliżu Ambassador Bridge wieczorem w sobotę. Pojawiły się też informacje o próbach założenia nowych blokad na przejściu granicznym na autostradzie w prowincji Saskatchewan oraz w Surrey w Kolumbii Brytyjskiej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Konwój Wolności w Kanadzie

Od ponad dwóch tygodni w Kanadzie – najpierw w stolicy kraju Ottawie, a następnie w innych miastach – trwają protesty i blokady w ramach tzw. Konwoju Wolności. Blokady rozszerzyły się w ostatnich dniach na przejścia graniczne do USA, utrudniając swobodny przepływ towarów – od żywności do części samochodowych, powodując m.in. wstrzymanie pracy przez kanadyjskie fabryki motoryzacyjne. 

Uczestnicy protestują przeciw obowiązkowi szczepień dla kierowców zawodowych przekraczających granicę z USA, wprowadzonemu przez rząd Kanady oraz przez USA, a także innym obostrzeniom związanym z COVID-19 zarządzonym przez władze kanadyjskich prowincji. Według danych firm sektora transportowego ok. 90 proc. kanadyjskich kierowców zawodowych jest zaszczepionych.

Rząd prowincji Ontario wprowadził w piątek stan wyjątkowy na terenie tej prowincji, określając dalsze blokady krytycznej infrastruktury jako sprzeczne z prawem.

To jest nielegalna okupacja, to już nie jest protest

– podkreślił w piątek premier Ontario Doug Ford.

Zapowiedział wysokie kary za naruszanie przepisów, do 100 tys. CAD grzywny i do roku więzienia. Dodatkowo rząd rozważy możliwość odbierania prawa jazdy, w tym zawodowego prawa jazdy.

W sobotę trzy formacje policyjne działające w stolicy, czyli RCMP, Ontario Provincial Police i policyjne służby miasta Ottawa utworzyły zintegrowane centrum dowodzenia “w odpowiedzi na eskalację obecnych działań polegających na okupowaniu Ottawy”. Jak napisano w komunikacie, w sobotę policja szacowała liczbę demonstrantów na ok. 4 tysięcy.

Obawy związane z bezpieczeństwem, spowodowane agresywnym i nielegalnym zachowaniem wielu demonstrantów ograniczyły możliwości działania policji

– podkreślono w komunikacie.

Demonstranci protestowali w sobotę także w Toronto, w pobliżu parlamentu prowincji. Media podawały, że grupa protestujących wynosiła ok. tysiąca osób. Policja jeszcze przed protestami zablokowała wiele ulic w śródmieściu. Wieczorem w sobotę ruch został przywrócony. Media donosiły o protestach i kolumnach ciężarówek w wielu miastach, a także o demonstracjach przeciwników Konwoju Wolności.

W piątek premier Trudeau zapowiedział, że protestującym będą grozić poważne konsekwencje, jeśli dopuszczą się nielegalnych działań, w tym – zarzuty karne. Dodał, że rząd nie będzie dłużej tolerować tych, którzy biorą gospodarkę na zakładnika.

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY