100 minut rozmowy Putina z Macronem, godzina z Bidenem. Wciąż bez przełomu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wideorozmowa Joe Bidena z Władimirem Putinem

Wideo rozmowa Joe Bidena z Władimirem Putinem / Fot. Twitter

Oświadczenie Białego Domu

W obliczu rosnącego napięcia przy granicach Ukrainy, w sobotę odbył się szereg rozmów przywódców. Z prezydentem Rosji telefonicznie rozmawiał najpierw przez około godzinę i 40 minut prezydent Francji Emmanuel Macron. Następnie Putin połączył się z białoruskim dyktatorem Aleksandrem Łukaszenką. Po godz. 17 rozpoczęła się z kolei rozmowa przywódców USA i Rosji, która trwała godzinę i dwie minuty. Biały Dom wydał po niej krótkie oświadczenie.

– Prezydent Biden rozmawiał dziś z prezydentem Władimirem Putinem, aby dać jasno do zrozumienia, że jeśli Rosja dokona dalszej inwazji na Ukrainę, USA i nasi sojusznicy nałożą na Rosję szybkie i dotkliwe sankcje. Prezydent Biden wezwał prezydenta Putina, aby zamiast tego zaangażował się w deeskalację i dyplomację

– podała amerykańska administracja.

USA wycofują żołnierzy z Ukrainy

Agencja AFP informuje, że po rozmowie z Władimirem Putinem prezydent Francji Emmanuel Macron zamierza jeszcze dziś odbyć rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Joe Bidenem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

W obliczu rosnącego napięcia wokół Ukrainy, Stany Zjednoczone zdecydowały się na relokację przebywających w tym kraju żołnierzy. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin wydał rozkaz tymczasowego wycofania z terytorium Ukrainy 160 żołnierzy Gwardii Narodowej Florydy. Amerykanie stacjonowali na Ukrainie w ramach misji szkoleniowej od listopada ubiegłego roku. Mają trafić do innego kraju w Europie.

– Bezpieczeństwo naszego personelu jest naszym najwyższym priorytetem. Pozostajemy zaangażowani w nasze relacje z ukraińskimi siłami zbrojnymi

– napisano w oświadczeniu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wprost

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY