- Szef polskiego MSZ odwiedził Charków na Ukrainie.
- Spotkał się z prezydentem Ukrainy oraz swoim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą.
- Odwiedził cmentarz, gdzie jest pochowany jego dziadek.
- Zobacz także: Do 100 tys. złotych odszkodowania za wystąpienie działań niepożądanych po szczepieniu. Rusza nabór wniosków
Zbigniew Rau, szef MSZ i przewodniczący OBWE w piątek rozmawiał na spotkaniu w Charkowie z Wołodymyrem Zełenskim prezydentem Ukrainy. Rozmawiano o pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa Ukrainy. Kolejną kwestą był temat przyszłości formatu normandzkiego. Trzeci temat poruszany na spotkaniu to kwestia formatu OBWE oraz sprawa misji monitorującej działającej na Ukrainie.
Rozmowa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim dotyczyła trzech kwestii: bezpieczeństwa wokół Ukrainy, przyszłości formatu normandzkiego oraz polskich priorytetów w OBWE
– poinformował w piątek szef MSZ Zbigniew Rau.
Trzydniową wizytę na Ukrainie minister Rau puentuje, mówiąc że odbył ją przede wszystkim pod znakiem polskiej prezydencji w OBWE.
I koncentrowała się na obecności instytucji OBWE tutaj na Ukrainie, miałem okazję zapoznać się z bieżącą pracą przedstawicieli instytucji OBWE, zarówno w Kijowie jak i Charkowie- powiedział minister.
Szef MSZ odwiedził w piątek siedzibę Specjalnej Misji Monitorującej OBWE w Charkowie, działającej na reakcje napięć, wspieranie odbudowy pokoju i stabilności oraz monitorowanie sytuacji. Ma to ułatwić działania i pomóc w dialogu między Rosją a Ukrainą. Minister spotkał się także z uczestnikami szkolenia ze zwalczania przestępczości cybernetycznej. Rau odwiedził też prywatnie cmentarz w Piatichatkach – jeden z cmentarzy katyńskich – gdzie jest pochowany jego dziadek.
W czwartek szef polskiej dyplomacji spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą. Wyraził zaniepokojenie sytuacją bezpieczeństwa na Ukrainie i wokół niej, zarówno w Donbasie, jak i w obliczu obecności wojskowej Rosji wzdłuż granicy Ukrainy i na Białorusi. Podkreślił, że „będzie chciał zachęcać uczestniczące w tym konflikcie państwa do poszukiwania wspólnej płaszczyzny”. Zaznaczył, że w tym kontekście w przyszłym tygodniu uda się do Moskwy.
Kułeba mówił z kolei, że mają z Rauem „wspólną wizję zagrożeń dla bezpieczeństwa”. Podkreślał znaczenie dalszego wywierania presji na Rosję w celu zakończenia agresji w Donbasie i wywiązania się z zapisów porozumień mińskich
– podaje tvp.info.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
tvp.info