Do 100 tys. złotych odszkodowania za wystąpienie działań niepożądanych po szczepieniu. Rusza nabór wniosków

COVID-19
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczepionka na koronawirusa

Szczepionka na koronawirusa / Fot. PAP/EPA/Abir Sultan. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Jeśli w wyniku szczepienia pacjent doznał wstrząsu anafilaktycznego, wskutek czego trafił na obserwację w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo był hospitalizowany, może ubiegać się o świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych – przypomina Rzecznik Praw Pacjenta.
  • Fundusz daje możliwość ubiegania się o odszkodowanie za wystąpienie powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19 w trybie szybkiej ścieżki.
  • Odszkodowanie będzie można dostać, jeśli w wyniku szczepienia pacjent doznał wstrząsu anafilaktycznego.
  • Nabór wniosków do Funduszu Kompensacyjnego rusza 12 lutego.
  • Zobacz także: Niemcy: Turecki kierowca zdemolował kilkadziesiąt aut, budynek i zranił 3 osoby

Komunikat Rzecznika Praw Pacjenta

Nabór wniosków do Funduszu Kompensacyjnego rusza 12 lutego. Fundusz daje możliwość ubiegania się o odszkodowanie za wystąpienie powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19 w trybie szybkiej ścieżki.

– Przypominam, że ustawa działa wstecz, to znaczy nawet jeśli powikłanie po szczepieniu nastąpiło w grudniu 2020 r. czy w styczniu ubiegłego roku, to wciąż można ubiegać się o odszkodowanie w ramach Funduszu

– podkreśla cytowany w komunikacie rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Odszkodowanie będzie można dostać, jeśli w wyniku szczepienia pacjent doznał wstrząsu anafilaktycznego, to znaczy wystąpiła u niego ciężka reakcja alergiczna na podaną szczepionkę, na skutek czego pacjent trafił na obserwację w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo był hospitalizowany. O świadczenie w ramach Funduszu Kompensacyjnego można ubiegać się też w sytuacji, kiedy w związku z podaniem szczepionki stan zdrowia pacjenta pogorszył się i trafił on do szpitala na minimum 14 dni.

Maksymalna kwota świadczenia to 100 tys. zł

Żeby złożyć wniosek do Funduszu Kompensacyjnego, trzeba uiścić opłatę w wysokości 200 zł. Opłata zostanie zwrócona w przypadku uwzględnienia wniosku, ale też w sytuacji, kiedy Rzecznik pozostawi wniosek bez rozpoznania lub odmówi wszczęcia postępowania.

W uzasadnionych przypadkach przewidziano także możliwość zwolnienia z wnoszenia tej opłaty. Żeby to zrobić, przy składaniu wniosku do Rzecznika Praw Pacjenta należy dołączyć pismo z prośbą o zwolnienie z opłaty, w którym należy uzasadnić, dlaczego ta kwota jest zbyt wysoka. Należy przedstawić swoją sytuację finansową i dołączyć np. zaświadczenie o wysokości emerytury lub renty czy o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej. Zwolnienie następuje na podstawie analizy przesłanych dokumentów.

Maksymalna wysokość świadczenia wynosi 100 tys. zł, na co składa się kwota uzależniona od stopnia dolegliwości działania niepożądanego (przede wszystkim długości pobytu w szpitalu) i zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, które poniósł pacjent.

O przyznaniu świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego będzie decydował zespół ekspertów, którego przewodniczącym jest prof. Tomasz Hryniewiecki – konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, przewodniczący Krajowej Rady ds. Kardiologii i pełnomocnik ministra zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia. W skład zespołu weszło sześciu lekarzy specjalistów wyróżniających się wiedzą w zakresie szczepień ochronnych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY