Ordo Iuris: Między ochroną zdrowia a dobrowolnością. Poradnik dotyczący obowiązku szczepień

COVID-19
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Odszkodowania po szczepieniach

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/Eugene Hoshiko / POOL. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Wprowadzenie obowiązku szczepień pracowników medycznych przeciwko Covid-19 od początku budzi wiele kontrowersji w dyskursie publicznym. Izolacja i powszechne szczepienia wciąż są w Polsce uznawane za główne narzędzia przeciwdziałania epidemii. Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik kierowany do osób objętych rozporządzeniem wprowadzającym obowiązek szczepień przeciwko COVID-19. Autorzy publikacji wskazują m.in., że niewypełnienie obowiązku szczepienia nie stanowi podstawy rozwiązania umowy o pracę, a pracodawca nie może żądać od pracownika deklaracji o przyjęciu szczepienia w określonym terminie. Instytut oferuje w miarę swoich możliwości pomoc prawną osobom, które doświadczają w miejscu pracy negatywnych konsekwencji w związku z niewypełnieniem obowiązku szczepień. Poradnik został zaprezentowany podczas konferencji prasowej.

POBIERZ PORADNIK – LINK

Wprowadzenie obowiązku szczepień medyków przeciwko Covid-19 od początku budzi wiele kontrowersji w dyskursie publicznym. Choć stan epidemii w Polsce trwa od blisko dwóch lat, władze państwowe wciąż nie wypracowały jednolitej strategii walki z chorobą, a przeciwdziałanie zakażeniom oraz hospitalizacjom i zgonom opiera się na izolacji i powszechnych szczepieniach.  Dostępne w Polsce szczepionki przeciwko Covid-19 mają jednak zarówno zwolenników jak i przeciwników.

Rozporządzeniem z 22 grudnia 2021 r. minister zdrowia wprowadził obowiązek szczepień ochronnych przeciwko COVID-19, któremu podlegają osoby wykonujące zawód medyczny, lub realizujące usługi farmaceutyczne oraz studenci kierunków medycznych. W związku z tym aktem prawnym, już od ostatnich dni grudnia do Instytutu Ordo Iuris wpływa każdego tygodnia co najmniej kilkanaście próśb o wyjaśnienie wątpliwości w tym obszarze. Pytania dotyczą w szczególności legalności obowiązku szczepień, możliwości egzekwowania tego obowiązku przez pracodawcę bądź uczelnię, możliwych konsekwencji związanych z niewypełnieniem obowiązku szczepień ochronnych czy istnienia dopuszczalnych prawem wyłączeń od obowiązku.

W związku z tym, Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik kierowany do osób objętych obowiązkiem szczepień przeciwko COVID-19, ich pracodawców, studentów kierunków medycznych oraz pracowników organów władz publicznych odpowiedzialnych za egzekwowanie obowiązku. Poradnik, oprócz wyjaśnienia praw i obowiązków wyżej wymienionych grup podmiotów, dotyka także tematyki warunków odmowy zaszczepienia, możliwych kar za niewypełnienie obowiązku szczepień czy okoliczności zwalniających z obowiązku szczepień.

Dlaczego lewica zawsze chce zniszczyć naturalne wspólnoty? Bodakowski odpowiada [OPINIA]

Autorzy poradnika podkreślają m.in., że nowe przepisy nie nakładają na pracodawców obowiązku wyciągnięcia wobec pracownika odmawiającego przyjęcia szczepienia konsekwencji w postaci zwolnienia, przeniesienia na inne stanowisko czy skierowania na bezpłatny urlop.  Pracownik nie musi także składać deklaracji o przyjęciu szczepienia przed wyznaczonym w rozporządzeniu terminem. Natomiast działania represyjne podjęte przez pracodawcę, związane z brakiem zaszczepienia mogą zostać uznane za dyskryminację.

W poradniku podkreślono też, że istnieją przeciwwskazania zwalniające z obowiązku poddania się szczepieniu na określony czas. Realizacja obowiązku szczepień może też w niektórych jednostkach budzić wątpliwości etyczne w związku z przekonaniami naukowymi, religijnymi lub moralnymi.

„Rolą poradnika zatytułowanego «Między ochroną zdrowia publicznego a dobrowolnością» jest – obok przekazania informacji dotyczących obowiązku szczepień – pogłębienie świadomości prawnej społeczeństwa w zakresie ich wolności, praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa. Ufamy, że prezentowany poradnik pozwoli pracownikom, pracodawcom i studentom na świadome podjęcie decyzji w zakresie realizacji nałożonego obowiązku” – podkreślił Łukasz Bernaciński, Członek Zarządu Instytutu Ordo Iuris.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY