Co ze stopami procentowymi? RPP podjęła decyzję

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

We wtorek Rada Polityki Pieniężnej poinformowała o podniesieniu wszystkich stóp procentowych o 50 pkt. bazowych. Główna stopa NBP, wzrosła z 2,25 proc. do 2,75 proc.

Stopy procentowe znów rosną

Podniesienie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, to decyzja Rady Polityki Pieniężnej, wynikająca z inflacji, jaka się utrzymuje. Decyzja wejdzie w życie 9 lutego tego roku.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła we wtorek wszystkie stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 2,25 proc. do 2,75 proc.

– poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. 

Narodowy Bank Polski zamieścił komunikat na swojej stronie internetowej. KOMUNIKAT

W dniu 8 lutego 2022 odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu: Stopa referencyjna 2,75% w skali rocznej; Stopa lombardowa 3,25% w skali rocznej, depozytowa 2,25% w skali rocznej, redyskonta weksli 2,80% w skali rocznej, dyskontowa weksli 2,85% w skali rocznej. Uchwała RPP wchodzi w życie 9 lutego 2022 r.

Według RPP w najbliższych kwartałach oczekiwane jest utrzymywanie się korzystnej sytuacji gospodarczej, inflacja w roku 2022 utrzyma się na podwyższonym poziomie m.in. z powodu wzrostu światowych cen surowców, w tym energetycznych i rolnych, wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, rosnących cen towarów, których podaż jest ograniczana przez globalne zaburzenia pandemiczne. Natomiast ograniczająco na inflację wpłynie obniżenie części stawek podatkowych w ramach tzw. Tarczy Antyinflacyjnej

– podaje RPP.

Wskazania

Adam Ruciński na antenie TVP wskazał, że od dłuższego czasu mówiło się, że na wtorkowym posiedzeniu RPP zapadnie decyzja o podwyżce stóp procentowych.

Mało tego: były oczekiwania, że podwyżka będzie wyższa. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na relatywnie niską podwyżkę. Biorąc pod uwagę skalę inflacji i to, że rząd wprowadza już kolejne programy antyinflacyjne, nawet ja oczekiwałem, że ta podwyżka będzie wyższa

– ocenił prezes BTFG.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY