Wystawa o polskim żydzie w Berlinie. “Lemkin. Świadek wieku ludobójstwa”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wystawa w Berlinie o polskim żydzie

Polski żyd Rafał Lemkin / Fot. Twitter

W Instytucie Pileckiego w Berlinie w poniedziałek odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Lemkin. Świadek wieku ludobójstwa”. Niemiecka społeczność zapozna się z postacią polskiego żyda Rafała Lemkina, który walczył o prawdę o ludobójstwie podczas II wojny światowej.
  • Już jutro w Instytucie Pileckiego w Berlinie rozpocznie się wystawa “Lemkin. Świadek wieku ludobójstwa” opowiadająca o ludobójstwie podczas II wojny światowej
  • Wykład o Rafale Lemkinie i powojennych rozliczeniach poprowadzi prof. Annete Weinke z Uniwersytetu Schillera w Jenie
  • To za sprawą polskiego żyda do międzynarodowego prawa wprowadzono pojęcie ludobójstwa, które przyczyniło się do rozliczania zbrodni wojennych
  • Zobacz także: Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem

W Instytucie Pileckiego w Berlinie w poniedziałek odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Lemkin. Świadek wieku ludobójstwa”.

Liczymy na to, że uda nam się wzbudzić zainteresowanie Niemców losami Rafała Lemkina

– podkreśliła szefowa berlińskiego oddziału Instytutu Hanna Radziejowska.

Ekspozycja poświęcona jest postaci Rafała Lemkina – Polaka pochodzenia żydowskiego, który był jednym z najwybitniejszych prawników XX wieku oraz twórcą pojęcia prawnego „ludobójstwo”

– informuje Instytut Pileckiego w Berlinie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wykład o polskim żydzie w Berlinie

Wykład o Lemkinie i powojennych rozliczeniach w Niemczech wygłosi podczas wernisażu prof. Annete Weinke z Uniwersytetu Schillera w Jenie.

Rafał Lemkin był filozofem, prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, polskim inteligentem żydowskiego pochodzenia, europejskim intelektualistą i obywatelem świata. Jego koncepcja ludobójstwa zmieniła międzynarodowy system prawny po II wojnie światowej, ale także miała znaczący wpływ na myślenie filozofów polityki, historyków, socjologów i przedstawicieli innych nauk humanistycznych.

Liczymy na to, że podobnie jak w przypadku innych wybitnych przedstawicieli polskiej inteligencji, uda nam się wzbudzić zainteresowanie Niemców losami Rafała Lemkina. Ostatnio zauważyliśmy, że Witold Pilecki nie jest już tylko ciekawostką dla garstki pasjonatów historii. Coraz częściej pojawia się w artykułach, filmach dokumentalnych oraz audycjach radiowych o historii XX wieku, tak jak ostatnio w głośnym materiale Tomasa Fitzela z okazji rocznicy Wannsee-Konferenz, który ukazał się w publicznym radiu RBB Kultur. Warto w kontekście wystawy o Lemkinie wspomnieć też o naszej ofercie edukacyjnej, z której regularnie korzystają setki uczniów i nauczycieli niemieckich i która teraz zostanie wzbogacona o nowe warsztaty i zajęcia o Lemkinie

– powiedziała Radziejowska.

Twórczość Lemkina zachowuje swoją aktualność, warto ją zatem przypomnieć i przemyśleć od nowa

– podkreśliła z kolei prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego.

Lemkin przyszedł na świat na polskich Kresach Wschodnich, a potem kształcił się i pracował w II Rzeczpospolitej. Po wybuchu II wojny światowej uciekł przed niemieckim terrorem, aby w Stanach Zjednoczonych stworzyć koncepcję ludobójstwa, która zrewolucjonizowała prawo międzynarodowe.

Wokół wystawy Instytut Pileckiego zaplanował szeroki program edukacyjny i naukowy: specjalne oprowadzania po wystawie, warsztaty dla szkół niemieckich, wykłady i seminaria. Wystawę będzie można oglądać do 23 marca.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY