Zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz – wybitny poeta i krytyk, niezwykły patriota

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jarosław Marek Rymkiewicz na Warszawskich Targach Książki na Stadionie Narodowym

Jarosław Marek Rymkiewicz na Warszawskich Targach Książki na Stadionie Narodowym / Fot. PAP/Rafał Guz

W wieku 86 lat zmarł poeta, eseista, dramaturg i krytyk literacki Jarosław Marek Rymkiewicz, Człowiek Roku 2011 "Gazety Polskiej".

Koncentrował się na historii Polski

Rymkiewicz był synem Władysława Szulca, z pochodzenia Niemca i Polaka, który zmienił nazwisko na Rymkiewicz (pisarz) oraz Hanny Baranowskiej, z pochodzenia Niemki i Tatarki (lekarka).

Jako poeta pozostawał pod wpływem tradycji klasycyzmu i baroku. Wielokrotnie nagradzany za powieści, eseje i przekłady, m.in. Nagrodą Kościelskich (1967), Nagrodą im. S. Vincenza (1985), Nagrodą Polskiego PEN Clubu. Jego tom poezji “Zachód słońca w Milanówku” otrzymał w 2003 roku prestiżową nagrodę Nike.

Choć Rymkiewicz był przede wszystkim poetą, bardziej znany był jako autor dwóch znaczących powieści, które stały się przyczynkiem do dwóch najważniejszych debat lat osiemdziesiątych: na temat stanu wojennego (1981) i stosunków polsko-żydowskich. Powieść “Rozmowy polskie latem” (1983) traktuje o sensie polskości i dążeniu do niepodległości. Większe wrażenie wywarła druga powieść Rymkiewicza, “Umschlagplatz” (1988). Instytut Literacki, największe polskie wydawnictwo emigracyjne, wydał ją pierwotnie w 1988 roku w Paryżu, gdyż w PRL nie mogła się ukazać. Była kilkakrotnie wznawiana przez podziemne wydawnictwa w Polsce. Oficjalnie po raz pierwszy ukazała się jednak dopiero w 1992 roku, po utracie władzy przez komunistów w 1989 roku. Została przetłumaczona na francuski (1989), niemiecki (1993) i angielski (1994).

Jako eseista, Rymkiewicz koncentrował się na historii Polski (okres zaborów, II wojna światowa).

W 2010 r. wszedł w skład komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2011 koncern  Agora – wydawca Gazety Wyborczej – wytoczył Rymkiewiczowi proces za nazwanie jej redaktorów „duchowymi spadkobiercami Komunistycznej Partii Polski”.

Rymkiewicz był Człowiekiem Roku 2011 “Gazety Polskiej”, laureatem nagrody im. Lecha Kaczyńskiego w 2016, laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanej przez ministra Piotra Glińskiego za Całokształt Twórczości oraz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w 2019 w kategorii słowo.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Niezależna

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY