Cieszyn. Intermarche ogłosił, że jest dworcem. Chce ominąć zakaz handlu

Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przystanek stał się "dworcem". Sklep chce ominąć zakaz handlu w niedziele

Przystanek stał się "dworcem". Sklep chce ominąć zakaz handlu w niedziele / Pixabay, Twitter/Pawel Szereda

Kierownicy sklepu Intermarche w Cieszynie (woj. śląskie) wymyślili, w jaki sposób chcą obejść przepisy zakazujące handlu w niedziele. Przypomnieli sobie, że tuż przy supermarkecie istnieje przystanek komunikacji miejskiej. Nazwali go więc "dworcem autobusowym", a hol przy wejściu do budynku ochrzcili mianem "poczekalni".

Sklep chce ominąć zakaz handlu w niedziele

Zmiana prawa sprawiła, że placówka może być otwarta w siódmy dzień tygodnia, jeśli działalność pocztowa odpowiada za co najmniej 40 proc. przychodów. 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele, z którego wyłączone są m.in. cukiernie, kwiaciarnie czy sklepy z dewocjonaliami, grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności. Prawo dopuszcza też handel, gdy za ladą stanie właściciel lub ktoś z jego rodziny.

Okazuje się jednak, że przedsiębiorcy szukają sposobów, by nadal omijać przepisy. Jeden z nich “opracowano” w Cieszynie (woj. śląskie), a dokładniej – w tamtejszym sklepie Intermarche.

Kierujący supermarketem wykorzystali fakt, iż przy budynku stoi przystanek komunikacji miejskiej. Ogłosili, że jest to… dworzec autobusowy. Odnieśli się więc do zapisu w ustawie pozwalającemu sklepom na dworcach i lotniskach przyjmować klientów także w niedziele.

Nad słupkiem i wiatą przystankową zawisł napis informujący, że przy Intermarche znajduje się “dworzec”. Z kolei hol wejściowy do sklepu stał się “poczekalnią”. 

https://twitter.com/TorPeda_L/status/1489549253160710148

Z przystanku, który ogłoszono “dworcem”, odjeżdża jedna linia cieszyńskiej komunikacji miejskiej – “21”. Autobusy kursują stamtąd we wszystkie dni tygodnia, czyli również w niedziele. 

Na razie nie wiadomo, na ile skuteczny okaże się “wybieg” kierownictwa supermarketu. Pierwsza niedziela, podczas której będą obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące handlu, wypadnie 6 lutego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Polsat News

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY