Rząd obciął środki na nauczanie języka niemieckiego. Głos zabrał Janusz Kowalski

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Janusz Kowalski

WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU JANUSZ KOWALSKI Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 / fot. PAP/Paweł Supernak Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Janusz Kowalski wystąpił na antenie Radia Opole. Poseł Solidarnej Polski wypowiadał się w temacie finansowania języków mniejszości w Polsce i Niemczech. Decyzją Sejmu środki na naukę języka niemieckiego dla mniejszości zostały obcięte.

Janusz Kowalski: To kwestia honoru Polaka

Poseł Solidarnej Polski wystąpił na antenie Radia Opole w programie “Otwarty Mikrofon”. Głównym temat rozmowy było obcięcie przez obóz rządzący środków na nauczanie języków mniejszości. Uzyskana kwota 30 mln złotych trafi teraz na nauczanie języka polskiego w Niemczech.

Zmniejszenie środków na naukę języków nie dotyczy wszystkich mniejszości i grupy, a wyłącznie języka niemieckiego.

– mówił wcześniej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

To jest kwestia honoru Polaka. Jak można zapisywać swojego dziecko jako Polak na naukę niemieckiego jako mniejszości i deklarować, że jest ono związane z narodowością niemiecką. Przecież to jest ujma dla każdego Polaka!

– twierdził Janusz Kowalski.

Została złożona taka poprawka, która dotyczy wyłącznie języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej. Nie może być tak, że polskie państwo finansuje za 236 mln złotych naukę języka niemieckiego dla mniejszości. A państwo niemieckie nie finansuje ani jednym euro nauki języka polskiego jako języka ojczystego dla naszych rodaków Polaków mieszkających w Niemczech.

– mówił Janusz Kowalski.

Nie może być tak, że od 30 lat Niemcy dyskryminują polską mniejszość. Nie wydają rozporządzeń wykonawczych do Traktatu o dobrym sąsiedztwie z 1991 roku, aby landy mogły finansować naukę języka polskiego jako ojczystego. Mniejszość Niemiecka kłamie i wprowadza chaos napuszczając Kaszubów na Zjednoczoną Prawicę, co jest ordynarną bezczelnością.

– wskazywał polityk.

My uszczelnimy ten system. Nie może być tak, że z puli dla mniejszości narodowej finansujemy dodatkowe zajęcia, dla osób, które nie są mniejszościami. Musi to być konkretne uszczelnienie. W Polsce nie ma 50 tys. dzieci, które identyfikują się z narodowością niemiecką, to jest może 15-18 tysięcy. Jeszcze dzisiaj będę się spotykał w tej sprawie z ministrem Czarnkiem. Rozmawiamy teraz o systemowym sposobie rozdzielania tych środków w Niemczech.

– poinformował poseł Kowalski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Opole

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY