Wielomski uderza w Konfederację. “Zawiodło obecne kierownictwo RN”

Dodano   11
  LoadingDodaj do ulubionych!
Adam Wielomski

Adam Wielomski / Fot. Media Narodowe

Profesor Adam Wielomski w odpowiedzi na zapytania internautów postanowił zamieścić na Facebooku obszerniejsze wytłumaczenie, dlaczego odciął się od projektu Konfederacja. Podzielił się również kilkoma uwagami, które jego zdaniem zaważyły na jego odejściu.
  • Jeden z profesorów związanych ze środowiskiem konserwatywnym i monarchistycznym postanowił zamieścić obszerniejszą krytykę na temat Konfederacji.
  • Adam Wielomski we wpisie na Facebooku skrytykował posłów tej formacji za przyjęcie uchwały ws. Ukrainy.
  • Nie spodobało się mu również podejście tego ugrupowania do ustawy medialnej mającej w swoim założeniu zlikwidować patologię podatkową zagranicznych koncernów medialnych.
  • Głównie swój żal o przechył Konfederacji w stronę libertarianizmu skierował wobec kierownictwa Ruchu Narodowego, którry jego zdaniem poddał się wolnościowej narracji.
  • Zobacz także: Konfederacja składa wniosek ws. ustawy 1981. “Lex Konfident”

W pierwszym punkcie podzielił się swoim zawodem nad postawą Konfederacji w sprawie ustawy medialnej, zwanej potocznie lex TVN. Zauważył, że w tej kwestii zaważyły libertariańskie głosy wolnościowców, którzy przekonali resztą do przeciwstawienia się projektowi Prawa i Sprawiedliwości.

Pierwszym punktem zwrotnym była dla mnie postawa Konfy w sprawie lex TVN. Wtedy zrozumiałem, że w Konfie górę bierze tendencja libertariańska, głosząca likwidację interwencji państwa i urynkowienie wszystkiego, z samych tylko przyczyn dogmatyczno-ideologicznych. W praktyce oznacza to zastąpienie zobiektywizowanej przemocy państwowej przez nieformalną przemoc międzynarodowych korporacji

– napisał profesor.

Obrona przez Konfę TVN-u była dla mnie szokiem. W polityce zawsze przyświecała mi racja stanu i szukałem zawsze stronnictwa pro-państwowego. Wsparcie dla TVN było akceptacją neoliberalnego dogmatu o prymacie wolności dla kapitału nad racją stanu państwa

– zaznaczył Adam Wielomski.

Uchwała ws. poparcia dla Ukrainy

Kolejnym powodem utracenia zaufania do Konfederacji była uchwała ws. poparcia Ukrainy przed ewentualną agresją rosyjską. Zdaniem Wielomskiego, Polska nie ma żadnego interesu, aby nadstawiać przysłowiowego karku i wychodzić przed szereg, aby bronić Ukrainy. Podkreślił, że posłowie Konfederacji (oprócz Grzegorza Brauna) złozyli swoisty hołd lenny wobec geopolityki PiS, zachwycającego się Stanami Zjedcznoczonymi.

Uważam, że słaba Ukraina jest w polskim interesie. Polska ma interes w tym, że Ukraina istniała – aby nie sąsiadować bezpośrednio z Niedźwiedziem – ale jako państwo buforowe, a nie samodzielny podmiot w stosunkach międzynarodowych. Dla mnie stanowisko Konfy było hołdem lennym wobec geopolityki Waszyngtonu, czyli wejściem na drogę geopolityki PiS-u. Zadecydowały o tym czynniki na poziomie niezwykle tandetnej taktyki (RN) + libertariański zachwyt nad wszystkim, co głoszą Amerykanie (wolnościowcy)

– podkreślił.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Zagubienie ideologiczne Ruchu Narodowego

W swoim ostatnim punkcie zaznaczył, że nadal podtrzymuje słuszną opinię o współpracy Ruchu Narodowego i partii KORWiN w sferze wyborczej. Zauważył, że wolnościowcy uzyskali przewagę ideologiczną w kole poselskim przekonując innych narodowców do swoich poglądów. Skrytykował kierownictwo RN za tzw. ascezę ideologiczną.

Tymczasem kierownictwo RN trzyma swoje szeregi w radykalnej ascezie intelektualnej, sprowadzającej się do „walki z marksizmem”, a w dodatku raz za razem namiętnie wyczesuje z tych szeregów wszystkie osoby inteligentniejsze i czytające, podejrzewając je o intelektualną zdolność do samodzielnego myślenia. Gdy więc z jednej strony mamy spory tłumek oczytanych liberałów i libertarian, tam z drugiej strony mamy aktyw zdolny co najwyżej do wieszania plakatów i krzyczenia „Śmierć wrogom Ojczyzny!”

– wytłumaczył Wielomski.

W tej sytuacji ideologia libertariańska dosłownie przykryła intelektualnie ascetyczną i skromną doktrynę RN, a Konfa jako całość zjechała w odmęty libertarianizmu. Co gorsza, intelektualnie impotentne kierownictwo RN nawet nie dostrzega w tym problemu.

– zaznaczył profesor.

Nie da się ukryć, że prof. Wielomski cały swój żal kieruje w stronę kierownictwa RN, które jego zdaniem poddało się libertariańskiej narracji wolnościowego skrzydła Konfederacji. Ponadto zauważył, że władze RN mają się się obawiać mądrzejszych osób, które mogłoby spowodować zmiany w kierownictwie.

A właściwie – co wiem nieoficjalnie – to dostrzega, lecz boi się, że współpraca z osobami mądrzejszymi może doprowadzić do stwierdzenia, że obecne kierownictwo nie nadaje się do kierowania czymkolwiek. Nie mam do wolnościowców w żadnym razie żalu, że głoszą to, w co wierzą i propagują swoje idee, przykrywając całą Konfę. Mam pretensje do kierownictwa RN, które w całości obciążam winą za przechylenie Konfy w stronę libertarianizmu z którym nie mam i nigdy nie miałem nic wspólnego. Libertarianizm uważam za formę zsekularyzowanego kalwinizmu

– zakończył swoj wywód Wielomski.

Odpowiedź wiceprezesa RN na zarzuty Wielomskiego

Na ostry wpis prof. Adama Wielomskiego postanowił odpowiedzieć jeden z wiceprezesów Ruchu Narodowego poseł Krzysztof Bosak. W komentarzach dołączył się do dyskusji, w której przypomniał profesorowi, żę ten był zapraszany wielokrotnie na coroczne konferencje naukowe, także na ostatnią we wrześniu 2021 r., która odbywała się w Gnieźnie.

W kwestii faktów: byłeś zapraszany na coroczne konferencje naukowe organizowane przez Ruch Narodowy pod szyldem Fundacji Piastowskiej. W zeszłym roku pod opieką jednego z naszych posłów brałeś udział Adamie w III edycji konferencji, pod hasłem „W poszukiwaniu dobra wspólnego Polaków”, we wrześniu w Gnieźnie

– odpowiedział wiceprezes RN Krzysztof Bosak pod jednym z komentarzy.

facebook.com, medianarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY