Sojusz brytyjsko-polsko-ukraiński? “Trwa uzgadnianie szczegółów”

Dodano   25
  LoadingDodaj do ulubionych!
Andrzej Duda na szczycie w miejscowości Huta.

Prezydent Andrzej Duda na szczycie w miejscowości Huta. / Fot. Youtube

Jak donosi ukraińska redakcja BBC, w tym tygodniu może być ogłoszony nowy sojusz łączący Wielką Brytanię, Polskę i Ukrainę.
  • Jeszcze w tym tygodniu, według ekspertów z BBC ma zostać ogłoszony nowy sojusz pomiędzy Wielką Brytanią, Polską i Ukrainą.
  • Wskazywać na to mają wizyty premiera Borisa Johnsona i Mateusza Morawieckiego w Kijowe, które mają odbyć się na dniach.
  • Oficjalnie wiadomo, że we wtorek z wizytą do Kijowa uda się premier Morawiecki.
  • Ukraińscy eksperci podkreślają wagę ewentualnego tworu widząc w nim m.in. odbudowę brytyjskich wpływów na świecie.
  • Zobacz także: Mariusz Kamiński ujawnił, kiedy nastąpi potężny atak na polską granicę

W tym tygodniu może został ogłoszony nowy sojusz w dziedzinie bezpieczeństwa, łączący Wielką Brytanię, Polskę i Ukrainę. W związku z tym, jak podają źródła BBC, do Kijowa może przybyć brytyjski premier Boris Johnson. Już we wtorek w ukraińskiej stolicy wizytę złoży zaś polski premier Mateusz Morawiecki. BBC twierdzi, że może być to związane z ogłoszeniem powstania nowego sojuszu.

Rozmowy trwają, uzgadniamy szczegóły

– zdradził jeden z urzędników przy prezydencie Ukrainy.

Założenia nowego układu

Głównym założeniem powstania takiego sojuszu miałoby być przeciwdziałanie rosyjskiemu zagrożeniu oraz wspólna praca na rzecz przyszłości bezpieczeństwa Europy.

Już 21 stycznia minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss miała zapowiedzieć powstanie nowego sojuszu. Podczas wizyty w Australii ujawniła, że od końca grudnia ub. r. trwają rozmowy na temat strategicznych małych sojuszy.

Pracujemy z naszymi partnerami nad środkami o dużym wpływie ukierunkowanymi na rosyjski sektor finansowy i osoby fizyczne. Wzmacniamy również nasze partnerstwo dwustronne po rozmowach na wysokim szczeblu w Londynie w grudniu – i rozwijamy nowe więzi trójstronne z Polską i Ukrainą

– powiedziała w Sydney, Liz Truss.

Ocena ukraińskiego eksperta

Ukraiński ekspert z centrum “Nowa Europa” Sehij Sołodki ocenił, że potencjalny sojusz wygląda logicznie. Według niego Kijów otrzymuje od Londynu jedno z największych wsparć w sektorze militarnym i bezpieczeństwa, a Polska wydaje się być zainteresowana wzmocnieniem ukraińskiej obrony.

Z kolei według eksperta Ołeksandra Krajewa taki sojusz byłby szansą na przywrócenie znaczenia i wpływów Wielkiej Brytanii na świecie po brexicie.

Londyn, Warszawa i Kijów dodatkowo aktywnie przeciwdziałają rosyjskiemu zagrożeniu

– zauważył Krajew, podkreślając, że wszystkie te państwa mają pewne zatargi z Unią Europejską.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Dalsza ekspansja sojuszu

Eksperci pracujący przy BBC nie wykluczają, że w przyszłości do nowego formatu dołączą kolejne kraje ze wschodniej flanki.

Mapa nowego sojuszu, która przedstawia logistykę dostarczania brytyjskiej broni na Ukrainę, jest pierwszym i najbardziej oczywistym skutkiem jego funkcjonowania

– podkreśla BBC.

Na tle zagrożenia rosyjską agresją Londyn dostarczył do Kijowa wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych NLAW. Według mediów brytyjskich loty z uzbrojeniem odbyły się okrężną drogą – przez Morze Północne oraz nad Danią i Polską, gdyż Niemcy nie wyrażają zgody, by broń była transportowana przez ich przestrzeń powietrzną.

wp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
25 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY