Portugalia wybrała: Władzę ponownie objęła Partia Socjalistyczna

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Portugalia

Komentatorzy zwracają uwagę, że istnieje niewielka szansa na utworzenie przez Costę większościowego gabinetu. Przypominają, że jego dwa poprzednie gabinety, rządzące od 2015 roku, były rządami mniejszościowymi. / PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

Portugalia musi szykować się na kolejne rządy premiera Antonio Costy. Partia Socjalistyczna odniosła zwycięstwo w wyborach do jednoizbowego parlamentu.
  • Portugalia jest rządzona przez Partię Socjalistyczną od 2015 roku
  • Partia premiera Atnonio Costy wygrała w niedzielnych wyborach do portugalskiego parlamentu – wskazują na to wstępne wyniki badania exit poll
  • Sondaż przeprowadziły Uniwersytet Katolicki w Lizbonie i telewizja publiczna RTP
  • Premier Antonio Costa prawdopodobnie nie utworzy gabinetu większościowego
  • Pozostałe ugrupowania na portugalskiej scenie politycznej nie wykazują większych różnic światopoglądowych i gospodarczych wobec partii władzy
  • Zobacz także: Konwój Wolności w Kanadzie. Są Polacy i sympatyczny czarnoskóry mężczyzna mówiący po polsku! [+WIDEO]

Portugalia wybrała

Wstępne wyniki badania exit poll dają zwycięstwo Partii Socjalistycznej dotychczasowego premiera Antonio Costy. Socjaliści otrzymali poparcie 37-42 procent wyborców. Przełoży się to na 102-116 miejsc w 230-osobowym parlamencie portugalskim. Według Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie oraz telewizji RTP, frekwencja wyborcza wyniosła od 46 do 51 procent uprawnionych do oddania głosu.

Co ciekawe, drugie miejsce zajęła Partia Socjaldemokratyczna (PSD), otrzymując poparcie na poziomie 30-35 procent. Wynik może przełożyć się na 84-94 mandaty w Zgromadzeniu Republiki.

Na trzecim miejscu uplasowała się konserwatywna partia Chega. Wyniki badania exit poll wskazują, że otrzymała poparcie 5-8 procent głosujących. Gwarantuje jej to od 7 do 13 mandatów. Dotychczas miała w izbie jednego deputowanego.

W parlamencie znalazłyby się jeszcze Inicjatywa Liberalna (IL), która zdobyła według sondażu 4-7 procent poparcia. Następny jest Blok Lewicy (BE) – 3-6 procent. Stawkę zamyka Koalicja Demokratyczna (CDU) będąca lokalnym połączeniem komunistów oraz Zielonych (3-5 procent).

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kresy

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY