Minister obrony Ukrainy: Polska nie przekazuje nam uzbrojenia

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Z lewej Ołeksij Reznikow, szef ukraińskiego resortu obrony

Z lewej Ołeksij Reznikow, szef ukraińskiego resortu obrony / Fot.KPRM

"Mamy długą historię polskiej pomocy humanitarnej, ale jeżeli chodzi o kwestie wojskowe, takich dostaw na razie nie było" – mówi „Rzeczpospolitej” Ołeksij Reznikow, szef ukraińskiego resortu obrony.
  • Ołeksij Reznikow udzielił wywiadu “Rzeczpospolitej”.
  • Szef ukraińskiego MON przyznał, że jak dotąd Ukraina nie otrzymała od Polski wsparcia wojskowo-technicznego.
  • Cała rozmowa z ministrem obrony Ukrainy w poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.
  • Zobacz także: Konferencja prezydenta Ukrainy. Mediom z Polski odmówiono wstępu

Jaką namacalną pomoc ze strony Polski otrzymuje obecnie Ukraina?

– Polityczne poparcie jest bardzo silne. Wiemy, że Polska obecnie przewodniczy w OBWE i ma mocne stanowisko. Powinniśmy byli spotkać się z ministrami obrony w ramach Trójkąta Lubelskiego (Polska, Litwa i Ukraina-red.). Mamy dobry przykład współpracy w ramach brygady litewsko-polsko-ukraińskiej. Ale dzisiaj z mediów dowiedziałem się, że szef polskiego resortu obrony zachorował na koronawirusa, więc musimy przenieść nasze spotkanie na później i życzę mu jak najszybszego powrotu do zdrowia. Wówczas będziemy mieli okazję szczegółowo omówić ewentualne wsparcie wojskowo-techniczne ze strony Polski. Prowadzimy obecnie rozmowy z różnymi krajami, a w szczególności z Czechami, pojawiają się nowe możliwości i zapadają polityczne decyzje odnośnie dostaw broni.

Czyli Polska jak na razie nie przekazała żadnej uzbrojenia Ukrainie, ani defensywnego, ani ofensywnego?

– Na razie nie. Na dzień dzisiejszy nie otrzymaliśmy nic. Mamy długą historię polskiej pomocy humanitarnej, ale jeżeli chodzi o kwestie wojskowe, takich dostaw na razie nie było.

Dlaczego, według pana, takich dostaw nie było?

– To pytanie powinien pan adresować polskim politykom. Myślę, że jeszcze nie zdążyliśmy osobiście się poznać z moim polskim odpowiednikiem. Mam mnóstwo spotkań z ministrami obrony zaprzyjaźnionych państw. Rozmawiałem osobiście z ministrami obrony Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Węgier, Szwecji, Litwy, Kanady. Planowałem poznać polskiego ministra obrony, ale jak na razie się nie udało. Myślę, że do tego dojdzie. Może polska armia będzie mogła coś przekazać Ukrainie nie osłabiając własnych zdolności obronnych.

Od 4 listopada jest pan ministrem obrony Ukrainy. Rozmawiał pan chociaż przez telefon z szefem polskiego resortu obrony?

– Nie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Cała rozmowa z ministrem obrony Ukrainy w poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY