Szef MSZ Rosji grozi zerwaniem stosunków dyplomatycznych z USA. “Będzie to równoznaczne”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Siergiej Ławrow

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow / Fot. YouTube

Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowego pakietu sankcji wobec Rosji będzie równoznaczne z zerwaniem stosunków między dwoma krajami – oświadczył w piątek 28 stycznia szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.
  • Obydwie izby amerykańskiego Kongresu przygotowały w ostatnim czasie projekty szerokiego katalogu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej.
  • Prezydent Joe Biden oświadczył zaś, że rozważa nałożenie bezpośrednich sankcji na prezydenta Putina.
  • Szef MSZ Rosji oświadczył, że wprowadzenie przez USA sankcji wobec Rosji będzie równoznaczne z zerwaniem stosunków między dwoma krajami.
  • Zobacz także: Viktor Orban spotka się z Putinem. Omówią bardzo istotną kwestię

Stany Zjednoczone rozważają sankcje

Zaostrza się kryzys między Rosją a państwami UE oraz NATO. Widmo otwartej wojny z Ukrainą jest na początku 2022 roku jednym z realnie branych pod uwagę scenariuszy przez polityków i wojskowych.

W reakcji na agresywne żądania Moskwy USA zdecydowały o wysłaniu pomocy militarnej Ukrainie. Zapowiedziały też pakiet ostrych sankcji wymierzony w Kreml. Moskwa odniosła się do tego w równie wyrazisty sposób.

Obydwie izby amerykańskiego Kongresu przygotowały w ostatnim czasie projekty szerokiego katalogu sankcji, m.in. przeciwko głównym rosyjskim instytucjom finansowym i przemysłowi wydobywczemu, a także gazociągowi Nord Stream 2. W obecnie proponowanej formie sankcje te miałyby zostać przyjęte po stwierdzeniu przez prezydenta USA, że doszło do wznowionej agresji przeciwko Ukrainie.

Rosyjskie MSZ ostrzega

Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow powiedział w wywiadzie dla rozgłośni radiowych, że nałożenie sankcji będzie oznaczało zerwanie stosunków dyplomatycznych z USA.

– Jeśli chodzi o groźby wprowadzenia sankcji, powiedzieliśmy Amerykanom, w tym podczas kontaktów prezydentów, że ten pakiet […], któremu towarzyszyć będzie pełne wyłączenie systemów finansowo-gospodarczych kontrolowanych przez Zachód, będzie równoznaczny z zerwaniem stosunków

– oznajmił Ławrow.

Kilka dni temu prezydent Joe Biden oświadczył, że w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę rozważy nałożenie bezpośrednich sankcji na prezydenta Władimira Putina.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio ZET


Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY