Poręba o trasie Via Carpatia: Olbrzymia szansa dla kraju i regionu [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Adam Poręba.

Adam Poręba. / Fot. Arch. Adama Poręby.

O budowie trasy Via Carpatia, znaczeniu projektu dla Polski i Podkarpacia, rzeszowskiej debacie z udziałem ekspertów oraz inicjatywie Trójmorza, w rozmowie z Piotrem Motyką, specjalnie dla Mediów Narodowych, mówi Adam Poręba, wiceprezes Fundacji Misji Obywatelskiej i Fundacji Służba Niepodległej.

Zobacz także: Korzekwa – Kaliszuk o manipulacjach aborcjonistów: Tragedia jest wykorzystywana instrumentalnie [NASZ WYWIAD]

Piotr Motyka: Jak Pan ocenia postępy w budowie Via Carpatia w Polsce i w pozostałych państwach?

Adam Poręba: Jest dobrze, choć jeszcze sporo pozostaje do zrobienia. Od niedawna kierowcy pojadą czterema odcinkami drogi S19: Kraśnik – Janów Lubelski, Lublin Węglin – Niedrzwica Duża, obwodnica Janowa Lubelskiego oraz obwodnica Kraśnika. Łącznie powstało – 47 km trasy. Zostały one zbudowane dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Nowo wybudowane odcinki drogi S19 skrócą czasu przejazdu między miastami, usprawnią ruch tranzytowy i zwiększą poziom bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi. Droga Via Carpatia połączy północ z południem Europy. Przebiegnie przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię, Rumunię i Grecję. Na całej długości w naszej Ojczyźnie trasa będzie miała parametry drogi ekspresowej lub autostrady. Polski odcinek rozpocznie się na granicy z Litwą w Budzisku, a zakończy się na granicy ze Słowacją za Barwinkiem. Najdłuższy jej odcinek ma przebiegać przez Rumunię. Łącznie będzie miał ponad 1500 kilometrów długości.

Piotr Motyka: Co ten projekt oznacza dla Polski i województwa podkarpackiego?

Adam Poręba: W Polsce będzie przebiegać przez wschodnie województwa naszego państwa, tj.: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Jego długość to  około 680 km. Część tej trasy stanowi droga ekspresowa S19, której 4 odcinki właśnie oddano do ruchu. Via Carpatia pozwoli na wykorzystanie potencjału gospodarczego województw, przez które przebiega oraz zapewni możliwość sprawnych połączeń w układzie transeuropejskim. To olbrzymia szansa dla kraju i regionu. Ponadto nowo wybudowane odcinki drogi S19 skrócą czasu przejazdu między miastami, usprawnią ruch tranzytowy i zwiększą poziom bezpieczeństwa wszystkich kierowców. Droga będzie swoistym motorem, silnikiem gospodarczym regionów, przez które będzie przebiegać w tym oczywiście Podkarpacia.

Piotr Motyka: Czy uważa Pan, że ten projekt łączy ponad podziałami?

Adam Poręba: Tak, choć wiadomo, że ile ludzi tyle opinii. W związku z tym w ramach Fundacji Jagiellońskiej i prowadzonego przez nią Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie we współpracy z Fundacją Warsaw Institute zorganizowaliśmy pod koniec ubiegłego roku debatę online na temat szans i wyzwań związanych z tą inicjatywą. W dyskusji, którą miałem zaszczyt i przyjemność moderować udział wzięli zarówno decydenci, jak i eksperci. Wśród nich znaleźli się Rafał Weber – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Bartosz Kaczmarek – ekspert Fundacji Republikańskiej oraz Paweł Pawłowski – Przewodniczący Rady Fundacji Warsaw Institute. Odpowiedzieli oni między innymi na pytania dotyczące aktualnego stanu rozwoju projektu w Polsce oraz w innych krajach, roli w pokonywaniu opóźnień w rozwoju nowoczesnego systemu infrastruktury transportowej, wynikających z trudnej historii naszej części Europy, a także chociażby wad i zalet wynikającej z pomysłu Transeuropejskiej sieci transportowej.

Piotr Motyka: Jak Pan ocenia inicjatywę Trójmorza?

Adam Poręba: Warto wyjść od tego, że inicjatywa ta powstała w 2015 roku jako projekt, którego celem było wzmocnienie kooperacji dwunastu państw w regionie Morza Adriatyckiego, Bałtyckiego oraz Czarnego. Współpraca ma dotyczyć przede wszystkim realizacji wspólnych inicjatyw w obszarach infrastruktury, energetyki i bezpieczeństwa. W tym celu Fundacja Jagiellońska i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie zorganizowały również dyskusję, podczas której prelegenci przybliżyli specyfikę obecnej współpracy w formacie Trójmorza, wskazali największe wyzwania oraz szanse i perspektywy na przyszłość Inicjatywy. Debata była jednocześnie podsumowaniem projektu “Trimarium. Wielkoformatowa gra symulacyjna jako narzędzie wsparcia współpracy w formacie Trójmorza” realizowanego przez Fundację Jagiellońską i współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2021″ oraz powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego Fundację Empiria i Wiedza. W debacie, której moderatorem był Maciej Trojnar udział wzięli Arkady Rzegocki – Szef Służby Zagranicznej, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Tomasz Matulka – Dyrektor Biura ds. Współpracy z Zagranicą w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Piotr Motyka: Serdecznie dziękuję za ciekawy wywiad, Bóg zapłać!

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY