Kolejne projekty antycovidowe. Rząd szykuje drakońskie kary

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
najnowszy sondaż

WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU RP / Fot. PAP/Albert Zawada. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

RMF FM podaje, że posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy, w którym znalazły się nowe kary za łamanie obostrzeń pandemicznych. Jak podsumowuje radiostacja, kary mają być drakońskie.

Były przepychanki z ustawą Hoca, czas na „lex Kaczyński”

Po długich perypetiach z tak zwaną ustawą Hoca, czyli poselskim projektem, który zakładał m.in. obowiązek testowania pracowników, czas na kolejną próbę ustawowej walki z pandemią. Do Sejmu trafił projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Nazwany już „lex Kaczyński”, zakłada kilka kontrowersyjnych rozwiązań.

Projekt przewiduje m.in., że pracodawca będzie mógł wymagać od pracowników regularnych testów na Covid-19, osoba która się nie przetestuje będzie mogła być uznana za winną zakażenia współpracownika, co będzie dawało podstawę o ubieganie się o odszkodowanie w wysokości 5-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Nowe kary za łamanie obostrzeń

Dziennikarze RMF FM zapoznali się z nowym projektem ustawy autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projekt ten przewiduje znaczące zaostrzenie kar za łamanie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Aktualnie, jeśli w przestrzeniach zamkniętych nie nosimy maseczki lub nie zachowujemy wyznaczonego dystansu, policjant może na nas nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Projekt ustawy, pod którym podpisał się również prezes PiS Jarosław Kaczyński, zmienia wysokość kar – czytamy. Kara maksymalna wzrośnie aż do 2000 zł, co stanowi czterokrotność obecnej kary maksymalnej za wskazane wykroczenie. Osoby, które nie zgodzą się na przyjęcie mandatu od policjanta, a później przegrają sprawę w sądzie, „załapią się” na dodatkowe koszty w postaci 6 tysięcy złotych kary.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMF24, Rzeczpospolita, Wprost

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY