Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą VAT na żywność, gaz i nawozy

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda / Fot. PAP/Radek Pietruszka. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych. Dokument przewiduje tymczasowe obniżenie VAT na żywność, nawozy i gaz.

Andrzej Duda podpisał ustawę

Nowelizacja była jednym z najważniejszych elementów tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 procent spadnie do zera. Obniżka dotyczy produktów takich jak mięso, ryby, przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce oraz przetwory z nich, zboża, tłuszcze, oleje, wyroby piekarnicze i napoje zawierające co najmniej 20 procent soku owocowego.

Jak podkreśliła Kancelaria Prezydenta RP, ustawa ma ochronić mieszkańców budynków wielkolokalowych przed wielkimi podwyżkami gazu i panującą inflacją.

VAT wraz z nastaniem lutego spadnie z 23 procent na 8 procent. Obejmie paliwa silnikowe takie jak: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę oraz gaz LPG.

VAT spadnie z 8 procent do zera w przypadku nawozów i środków ochrony roślin. Jeżeli chodzi o sam gaz, stawka podatku zostanie obniżona z 8 procent do zera, na energię cieplną zaś – z 8 procent do 5.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Do Rzeczy

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY