Nie żyje Przemysław Górny. Niepokorny działacz antykomunistyczny miał 90 lat

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przemysław Górny

25 stycznia 2022 roku zmarł Przemysław Górny – działacz antykomunistyczny, założyciel Ligi Narodowo-Demokratycznej. / fot. youtube

25 stycznia zmarł Przemysław Górny. Działacz antykomunistyczny, społecznik i założyciel Ligi Narodowo-Demokratycznej miał 90 lat.
  • Przemysław Górny urodził się w 1932 roku w Warszawie
  • Jego ojciec był członkiem SN oraz NOW. Zginął w obozie koncentracyjnym w Mathausen
  • Górny był traktowany przez władze komunistyczne jako “element antysocjalistyczny”
  • Działacz był prześladowany przez władzę już od wczesnych lat 60-tych
  • Wielokrotnie aresztowany, do upadku PRL żył w trudnych warunkach ekonomicznych
  • W latach 90-tych podjął działalność wychowawczą w jednej z młodzieżowych organizacji działających na rzecz ochrony środowiska
  • W 2006 Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Przemysław Górny nie żyje

O śmierci Górnego poinformował we wtorek Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. Działacz antykomunistyczny miał 90 lat.

Urodził się w 1932 roku w Warszawie. Górny już w wieku kilku lat zetknął się z totalitaryzmem. Jego ojciec Stefan za członkostwo w Stronnictwie Narodowym oraz działalność w Narodowej Organizacji Wojskowej został aresztowany przez Gestapo i zamordowany w obozie koncentracyjnym w Mathausen.

Przyszły przeciwnik władzy ludowej trenował boks. W 1951 roku zdobył tytuł młodzieżowego wicemistrza Polski w pięściarstwie. W marcu 1955 roku był współzałożycielem Związku Młodzieży Demokratycznej, w listopadzie 1956 objął przewodnictwo w ZMD na Uniwersytecie Warszawskim. Według Górnego, organizacja mogła wówczas zrzeszać nawet 35 tysięcy studentów w całym kraju.

Walka z komunizmem

W 1957 podjął decyzję o utworzeniu tajnej Ligi Narodowo-Demokratycznej. Była to pierwsza struktura antykomunistyczna po odwilży październikowej 1956 roku. LND nawiązywała do tradycji i myśli politycznej polskiego obozu narodowego.

7 maja 1960 SB aresztowało kilku członków organizacji, a prokuratura zarzuciła działaczom przynależność do tajnego związku wrogiego Polsce Ludowej. Przemysław Górny choć bity w trakcie przesłuchań, odmawiał składania zeznań i podpisywania dokumentów procesowych. Został skazany na dwa lata więzienia.

Górny ponownie został aresztowany w 1965 roku pod pretekstem udziału w napadzie na Bank PKO w Warszawie przy ul. Jasnej. W więzieniu spędził kilka miesięcy. 11 lutego 1966 roku wiceprokurator Prokuratury Wojewódzkiej dla m.st. Warszawy przedstawił Górnemu zarzuty, że w okresie od połowy 1961 do 11 lutego 1966 roku w Warszawie brał udział w nielegalnej organizacji. W toku śledztwa „ustalono”, że Przemysław Górny podjął w latach 1963-64 działania zmierzające do utworzenia nielegalnej, nacjonalistycznej organizacji i w tym celu gromadził młodzież o poglądach narodowych, z którymi prowadził dyskusje w duchu wrogim Polsce Ludowej.

– podaje Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

2 grudnia 1966 roku Sąd Powiatowy dla m.st. Warszawy-Pragi skazał Przemysława Górnego na 2,5 roku. W listopadzie 1967 roku został warunkowo zwolniony. Dwa dni później (w niewyjaśnionych okolicznościach) został potrącony przez samochód. Przez rok przechodził trudną rehabilitację.

– czytamy dalej.

Do 1989 roku Górny był aresztowany jeszcze kilkukrotnie. Stale prześladowany przez SB, wykreślony z listy studentów przez długi czas nie mógł znaleźć zatrudnienia. Zmuszony działać w konspiracji, przeszedł na rentę. Nigdy nie wyrzekł się poglądów narodowych.


W latach 90-tych podjął działalność wychowawczą w jednej z młodzieżowych organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska.

W 2006 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od kwietnia 2010 roku był aktywny wśród obrońców Krzyża przed Pałacem Prezydenckim.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY